Monday, February 26th, 2024

Fitch’ten minik bir armağan

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu ‘BB-‘ olarak teyit ederken, kredi notu görünümünü ‘negatif’ten ‘durağan’a çevirdi. Fitch ayrıca,  temel makro-büyüklükler hakkında öngörülerini yeniledi.

 

Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi görünümünü revize etti.

 

Kuruluştan yapılan açıklamada, Türkiye’nin uzun vadeli yabancı para birimi cinsinden kredi notunun “BB-” olarak teyit edildiği, kredi notu görünümünün ise “negatif”ten “durağan”a çevrildiği bildirildi.

 

Türkiye’nin yeni ekonomi yönetimiyle daha tutarlı ve Ortodoks bir politikaya dönüşünün 2020’de düşen uluslararası rezervlerden, yüksek cari açık ve kötüleşen yatırımcı güveninden kaynaklanan kısa vadeli dış finansman risklerini hafifletmeye yardımcı olduğuna işaret edilen açıklamada, “Para politikası önemli ölçüde sıkılaştırıldı, uluslararası rezervler istikrar kazandı ve Türk Lirası kasım ayı başından bu yana dolar karşısında yüzde 18 değer kazandı” değerlendirmesinde bulunuldu.

 

Açıklamada, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) para politikasında sadeleşmeye gittiği anımsatılarak, yatırımcı duyarlılığı ve yerel aktörlerdeki değişimin Türk Lirası’nın önemli ölçüde değer kazanmasına, risk priminin düşmesine ve bazı net sermaye girişlerine yol açtığı aktarıldı.

 

 

Türkiye’nin ABD-AB’yle yaşadığı problemler  de raporda yer aldı, ve yaptırım olasılığının düşük olduğu ifade edildi. Bankacılık sektörünün dirençli ve sağlam olduğunun altı çizildi, fakat batık kredi oranının yükseleceği kaydedildi.

 

 

Türkiye ekonomisine ilişkin tahminlere de yer verilen açıklamada, Türkiye ekonomisinin geçen yılın 3’üncü çeyreğindeki güçlü toparlanmanın ardından pozitif büyüme ivmesini sürdürdüğü ve 2020’de yüzde 1,4 büyüdüğünün tahmin edildiği bildirildi.

 

Ülke ekonomisinin 2021’de yüzde 5,7 büyümesinin beklendiğine işaret edilen açıklamada, büyüme hızının 2022’de de yüzde 4,7 olmasının öngörüldüğü kaydedildi.

 

Fitch’e göre genel kamu açığı bu yıl GSYH’nin %.39’u oranında gerçekleşip, 2022’de %3.7’ye düşecek.  Halen %40 civarında seyreden kamu borcu/GSYH oranın da 2021 ve 2022’de gerilemesi bekleniyor.  Türkiye’nin borçluluk oranları halen kendi not grubundaki devletlerin %8.5 altında.

 

 

Raporun İngilizce orijinaline bu linkten ulaşabilirsiniz

 

Korkut Boratav: ‘2020’de Ekonominin Dış Dengeleri’

 

FÖŞ anlattı: Grafiklerle Ocak Sonunda Türkiye Ekonomisi

 

MERKEZ’İN SORUNU: LAFLA PEYNİR GEMİSİ NEREYE KADAR YÜRÜR?

Yabancıların döviz girişi zayıf seyrederken, yurtiçi yerleşikler döviz alıyor 

 

 

 

The post Fitch’ten minik bir armağan appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments