Saturday, February 24th, 2024

Forbes Yöneticisinden Kripto Para ve Bitcoin (BTC) İtirafı

Forbes Crypto’nun araştırma bölümü sorumlusu Steven Ehrlich, lider kripto para birimi Bitcoin‘in (BTC) fiyatının önümüzdeki haftalarda düşüşe devam edebileceğini ifade etti.

Bitcoin, Faiz Oranları Artarsa Düşüşe Geçebilir

Ehrlich, ABD’deki faiz oranlarının artmaya devam edeceğini vurgulayarak bunun Bitcoin yerine itibari paralara geçişi hızlandıracağını vurguladı. Bitcoin’in sahip olduğu volatilite nedeniyle artık güvenli bir yatırım olmadığını ifade eden Ehrlich, boğa piyasasının da bittiğini vurguladı.

Kurumsal yatırımcının Bitcoin alımının yavaşlayacağını ve kurumsal yatırımcıların artık BTC almak istemediğini belirten Ehrlich, boğanın bitmesinin çok yakında gerçekleşebileceğini vurguladı. Ünlü yöneticiye göre Tesla etkisi yavaş yavaş bitmeye başladı ve düşüş çok ama çok sert olacak.

BTC Fiyatının Rekor Yükselişi Bitecek mi?

Bitcoin fiyatı ise bütün bu yaşananlar ışığında 3.700 dolardan 61.700 dolara kadar yükseldi. Ekim 2020 döneminde 11.000 dolardan işlem gören BTC’nin bu ay içerisinde rekor kırması hafif bir düzeltme yaşanmasına kapı araladı. Bitcoin, 50.000 dolara kadar düştü ancak daha sonra düzeltmenin bitmesi ile yeniden yükselişe geçti. Bitcoin’in özellikle son aylarda önde gelen şirketlerin duyuruları ile yükselmesi ise Ehrlich’in tezini destekler konumda. Kurumların son dönemde özellikle koronavirüs salgını nedeniyle itibari paralar yerine Bitcoin gibi varlıklara yöneldiği biliniyor.

ABD’nin 10 yıllık hazine tahvillerinin faizinin en ufak bir yükselişinin ise Bitcoin fiyatı üzerinde olumsuz etkilere neden olduğu görüldü. Bitcoin fiyatının faizin ilk arttığı anlarda bile direkt buna tepki verdiğini ve düşüşe geçtiğini ifade eden tecrübeli analist, bunun süreceğini düşünüyor.

Altın Değil, Bitcoin İlgi Çekiyor

Bitcoin son dönemde altının bile rolünü çalmaya başladı. Altın fiyatında sert bir düşüş yaşanırken Bitcoin’in yükselmesi ve kurumsal BTC ürünlerine akım olması, BTC’nin yeni bir devrim başlattığını göstermekte. MicroStrategy CEO’su Michael Saylor lider kripto para biriminin dijital altın olduğunu ve bu yükselişini daha da devam ettireceğini belirtti. Saylor’a göre Bitcoin fiyatı bu devrimin sonunda 1 milyon dolar seviyesini bile görebilir.

Bitcoin’e yönelik bu ilgi diğer kripto paraların da ilgi çekmesini ve yatırım almasını sağlıyor. Grayscale’in son dönemde 5 yeni kripto para için kurumsal yatırım fonu açması da söz konusu durumun kanıtı olarak öne çıkartılabilir.

Facebook Comments