Saturday, September 23rd, 2023

Ford Otosan, Gölcük fabrikasında üretime ara veriyor

Dünya genelinde yaşanan mikroçip tedarik sıkıntısı üreticileri etkilemeye devam ediyor. Ülkemizde de otomotiv sektörünün öncü şirketleri tedarik sıkıntısından dolayı üretime ara vermek zorunda kaldı.

Oyak Renault, Tofaş ve Ford Oto şirketleri peş peşe üretime ara verdiğini açıklamıştı. Bugün ise mikroçip tedarik sıkıntısının devam etmesinden dolayı Ford, Gölcük fabrikasındaki üretimini 2 ay durdurduğunu bildirdi.

Mikroçip krizi Apple’ı da vurdu!

Otomotiv sektörü mikroçip tedarik sıkıntısı yaşamaya devam ediyor

Kamuoyu Aydınlatma Platformuna (KAP) yaptığı açıklamada Gölcük Fabrikasında 19 Nisan ile 13 Haziran tarihleri arasında üretime ara verirken Yeniköy ve Eskişehir fabrikalarında üretime devam edeceğini duyurdu.

ford
Ford Oto, Gölcük fabrikasında üretime 2 ay ara veriyor.

Ford Otosan’ın Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na yaptığı açıklama şu şekilde:

”29 Mart 2021 tarihli özel durum açıklamamızda belirtilen yarı iletken tedarikinde yaşanan küresel sıkıntıların devam etmesinin yanında, Japonya’daki deprem ve yangının neden olduğu yarı iletken malzemelerde ilave tedarik sorunları ortaya çıkmıştır.

Şu ana kadar ana ortağımız Ford Motor Company’nin aldığı önlemler ve şirketimizin tedarikçileri ile yaptığı planlamalarla küresel çaptaki bu krizin etkileri en aza indirilmiş olmakla birlikte, bu yeni gelişmenin etkisiyle, her yıl yaz aylarında planlı bakım ve yeni yatırımlarımız için üretim hatlarımızın hazırlanması amacıyla yaptığımız rutin duruşumuzun öne çekilmesine ve Gölcük Fabrikamızda 19 Nisan ile 13 Haziran tarihleri arasında üretime ara verilmesine karar verilmiştir. Yeniköy ve Eskişehir fabrikalarımızda ise üretime devam edilecektir.

Üretime ara verilmesinden kaynaklanan üretim kaybı etkisinin izleyen aylarda üretim temposundaki artış sayesinde azaltılmasıyla, kamuya açıklanan 2021 yılı toplam üretim ve satış adet tahminlerimizin açıklanan sınırların içinde kalması beklenmektedir.”

Ford
Gölcük Fabrikasında hafif ticari araç modelleri Transit, Transit Custom ve Tourneo Custom’ın üretimi yapılıyor.

 

2001 yılında açılan Gölcük Fabrikası2004 yılından itibaren Transit modelinin üretim merkezi oldu. Özellikle Avrupa’da önemli başarılara imza atan hafif ticari araç modelleri Transit Custom ve Tourneo Custom’ın üretimine 2012 itibariyle burada başlanmıştı. Ford Otosan Gölcük Fabrikası, şu an Custom modellerinin dünyadaki tek üretim merkezidir.

Peki siz çip sıkıntısı sebebiyle yaşanan üretim sıkıntısı nasıl sonuçlar oraya çıkaracak? Fikirlerinizi yorumlara bekliyoruz.

The post Ford Otosan, Gölcük fabrikasında üretime ara veriyor appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.

Facebook Comments