Friday, February 23rd, 2024

Fransa Merkez Bankası Dijital Euro İçin XRP Platformunu İnceliyor!

CPA Avustralya raporuna göre, Fransa Merkez bankası dijital Euro basmak için XRP platformunu araştırıyor. Avrupa’nın en büyük merkez bankalarından biri olan Banque de France, dijital euro basmak için XRP platformunu potansiyel bir aday olarak görüyor.

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) Uygun Görülmedi

CPA Avustralya, 1886 yılından bu yana küresel çapta hizmet veren önemli bir finans kurumudur. Ünlü finans kurumu, “Merkez Bankası Dijital Para Birimleri (CBDC’ler): Karşılaştırmalı İnceleme” adlı bir rapor yayınladı. Raporda, Fransız Merkez Bankası’nın dijital Euro basmak için potansiyel olarak XRP temelini tartıştığı belirtildi.

Kripto para piyasasının lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) da komisyon tarafından araştırıldı. Ancak rapor, Bitcoin’i çok riskli bir varlık olarak görüyor. Ethereum (ETH) da merkezsiz yapısı nedeniyle herhangi bir hükümet tarafından kontrol edilemez olarak görüldü. Bununla birlikte rapora göre Avustralya hükümeti, Ethereum topluluğunda bir CBDC programı üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Ayrıca bu girişimle birlikte, son küresel salgın Covid-19 nedeniyle insanların nakit para kullanımı yerine dijital para birimlerini ve online ödeme yöntemlerini benimsemeleri amaçlandı.

Raporda; Ripple’la ilgili olarak “Ethereum’un alternatif platformu” olarak bahsedildi. Ayrıca XRP Ledger’ın açık kaynaklı olduğu ve Blockchain üzerinde olmadığı hatırlatıldı.

Ripple Güven Kazanıyor

Rapor yazarları, merkezi yapısından dolayı birçok bankanın CBDC modeli için Ripple’ı uygun gördüğünü kaydetti. Raporda şunlar kaydedildi: ” Ripple ve XRP, birçok bankanın CBDC modeli için güven kazandı. Çünkü gelişmiş merkezi yapısı ve yalnızca belirli ağ düğümlerinin işlemleri doğrulayabildiği bir sisteme dayanıyor. Aksine Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) için merkezi otorite söz konusu değildir. “

 

Ancak belirtmek gerekir ki henüz resmi bir açıklama gelmedi. Fransa Merkez Bankası Banque de France, XRP tartışmalarına devam ediyor.

Facebook Comments