Saturday, January 28th, 2023

FTX vazgeçirmedi: ABD milletvekilleri kripto yatırımlarını koruyor

Kripto para borsası FTX’in çöküşü, kendisiyle birlikte birçok şirketi de karanlığa sürükledi. Son durum kripto para piyasasının istikrarını tehdit ediyor ancak bazı milletvekillerinin daha sıkı düzenlemeler için çağrıda bulunmalarına rağmen kripto para yatırımlarını sürdürdükleri öğrenildi.

CNBC‘nin Kongre’deki milletvekillerinin hisse senedi alım satımlarını takip eden bir web sitesi olan Capitol Trades’den aktardığına göre, Washington’da hem Meclis hem de Senato’da en az dokuz milletvekili, geçen yıldan bu yana çok sayıda kripto para bağlantılı hisse senetlerinde işlem yaptı.

Birçok Kongre üyesinin kripto bazlı hissesi var

Cumhuriyetçi Senatör Tommy Tuberville, Senato Tarım Komitesi’ndeki FTX’ ilgili ilk oturumda kendisinin de birtakım kripto paralarının olduğunu açıkladı. Tuberville’in CNBC tarafından incelenen bu yıla ait en son mali raporlarında ise herhangi bir kripto bağlantılı hisse senedi alımı görünmüyor.

Temasa geçilen on ofisten yalnızca biri, FTX borsasının iflasından sonra kripto hisse senedi varlıklarını sattıklarını söyledi. Temsilci Marie Newman’ın geçen haftaya kadar kripto bağlantılı hisselerinin olduğu fakat sektörün darbe alması sebebiyle varlıklarını sattığı öğrenildi.

Newman’ın sözcüsü Marcus Garza, “Kongre Üyesi Newman’ın eşi sektördeki dalgalanmalar sebebiyle geçen hafta coin bazlı hisselerini sattı.” dedi.

Kongre kayıtları, Garza ve eşinin daha önce kripto para borsası Coinbase de dahil olmak üzere kripto ile ilgili birden fazla hisse senedinde pozisyonları olduğunu gösteriyor. Newman ve kocası kısa bir süre önce, bu yılın başında 1.001 ila 15 bin dolar değerindeki Coinbase hissesi satın aldıklarını açıklamışlardı. Tüm milletvekillerinin mali raporları yalnızca hisse senedi alımlarının ne kadar değerli olduğuna dair bir aralık gösteriyor.

“Milletvekilleri çıkar çatışması yaşıyor”

Kampanya Hukuk Merkezi’nde avukatlık yapan Kedric Payne, kripto para sahibi milletvekillerinin FTX’in çöküşünün ardından sektörü dizginlemek adına yasalar oluşturmaya çalışırken adeta çıkar çatışması yaşadıklarını söyledi.

Eski Başkanlar Barack Obama ve Donald Trump döneminde ABD Hükümet Etik Ofisi direktörlüğü yapan Walter Shaub, milletvekillerinin FTX skandalının ardından gözetimleri sıkılaştırmak için yeni yasalar yazmayı düşünürken kripto varlıklarına sahip olmamaları gerektiğini bildirdi.

Kripto yatırımlarından vazgeçmiyorlar

Senato Bankacılık Komitesi’nin en kıdemli üyesi olan Senatör Pat Toomey, geçen ay FTX’in çöküşünden sonra attığı tweet’te “Dijital varlıklar Amerikan düzenleyici çerçevesi içinde olsaydı, FTX tarafından bugün yapılan iflas başvurusunun Amerikalılar üzerindeki etkisi hafifletilebilirdi.” demişti. Toomey, daha net düzenlemeler için yapılan çağrılara rağmen, kripto para yatırımlarını satmayı planlamadığının sinyalini verdi.

Öte yandan bir diğer Senatör Cynthia Lummis, son mali raporuna göre 100 bin ila 250 bin dolar arasında Bitcoin’e sahip. Senato Bankacılık Komitesi üyesi de olan Lummis, Senatör Kirsten Gillibrand ile birlikte CFTC’nin kripto paraları buğday ya da petrol gibi emtia olarak sınıflandırarak düzenlemesine olanak tanıyan bir yasaya destek vermişti.

The post FTX vazgeçirmedi: ABD milletvekilleri kripto yatırımlarını koruyor appeared first on Bitcoin haberleri – Uzmancoin – Kripto para ve Blockchain.

Facebook Comments