Wednesday, October 4th, 2023

GALAX, Micron çipli DDR5 RAM’lerini görücüye çıkardı

Bilgisayar donanımları her 18 ayda bir iki kat daha hızlı gelişiyor. Bu durum, eldeki teknolojilerin çabuk eskimesine neden olabiliyor. Ancak bilgisayarlar için üretilen bellekler, işlemcilere veya ekran kartlarına kıyasla biraz daha yavaş gelişiyor. Uzun zamandır kullanılan DDR4 bellekler de yerini yavaş yavaş DDR5 teknolojisine bırakıyor. Henüz piyasada DDR5 destekleyen bir anakart bulunmasa da firmalar sıkı bir rekabetin içerisinde. Bu şirketlerden birisi olan GALAX, DDR5 RAM üretimi için harekete geçti.

Hong-Kong merkezli üretici, daha çok ekran kartları ile ünlü.

Samsung DDR5 RAM üretimine başlıyor: 512GB kapasite – ShiftDelete.Net

GALAX, DDR5 RAM üretiminde atağa kalktı

Bir sonraki Intel ve AMD platformlarının DDR5 RAM destekleyeceğine kesin gözle bakılıyor. Bu sebeple, RAM üreticileri de DDR5 bellek üretimine ağırlık vermiş durumda. SK-Hynix ve TEAMGROUP, DDR5 RAM üretimine ilk başlamış durumda. Geçtiğimiz günlerde ise Samsung, sunucular için 512 GB kapasiteli DDR5 bellek geliştirdiklerini duyurdu.

Micron’un D8BNJ çipini kullanan GALAX DDR5 RAM, yüksek frekans ve hız aşırtma potansiyeli sunuyor. Ürünün özellikleri henüz açıklanmasa da Micron, çipleri GALAX’a yollamış durumda. Şirket, hali hazırda Hall of Fame ve Gamer olmak üzere iki farklı RAM modeline sahip. Yeni DDR5 belleklerin de Hall of Fame adı altında çıkacağını tahmin ediyoruz.

DDR5 belleklerin bu yılın üçüncü çeyreğinde satışa sunulacağı tahmin ediliyor. Ancak, hiçbir firma kesin bir tarih vermiş değil.

Intel’in Eylül ayında tanıtacağı tahmin edilen Alder Lake serisi, 4800 MHz temel DDR5 RAM frekansı destekleyecek. Henüz kesin bir bilgi olmasa da sızıntılar bu yönde. Yeni Intel ve AMD işlemciler DDR5 teknolojisini desteklese de DDR4 için geriye dönük uyumluluk da olacak. Böylece ilk etapta DDR5 RAM satın alamayan kullanıcılar geçici olarak ellerindeki bellekleri kullanabilecek.

Galax, DDR5 RAM pazarında öncelikle TEAMGROUP ile rekabet edecek. Samsung’un sunucular haricinde masaüstü bilgisayar için de DDR5 RAM üretip üretilmediği bilinmiyor. Ancak, tahminler DRAM pazarının lideri Samsung’un geri kalmayacağı yönünde. Ek olarak, SK-Hynix‘in de DRAM çipi üretimi haricinde bellek pazarına girme ihtimali var.

The post GALAX, Micron çipli DDR5 RAM’lerini görücüye çıkardı appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.

Facebook Comments