Sunday, December 10th, 2023

Gary Gensler’in Açıklamaları Sonrası Bitcoin Alev Aldı

Gary Gensler’in son açıklamaları akabinde lider kripto para birimi Bitcoin’in fiyatı 52,000 doları aştı. BTC son 24 saatte yaklaşık olarak %7’lik bir artış kaydetti. SEC Başkan adayı Gary Gensler, Bitcoin ve diğer kripto para varlıklarının mevcut finansal sisteme yenilik ve dinamiklik katacağını belirtti.

Kripto para sektörü lokomotifi Bitcoin, geçtiğimiz hafta perakende yatırımcıların yoğun satış baskısıyla yaklaşık %20 oranında bir değer kaybı yaşamıştı. Bugünki fiyat artışıyla beraber tüm kripto para varlıklarının toplam piyasa değeri 1,6 trilyon doları aştı.

SEC ve Kripto Para Piyasası

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto para piyasası için önemli bir rol üstleniyor. Aralık 2020’de SEC eski başkanı Jay Clayton gözetiminde Ripple Labs aleyhine dava açıldı. Dava, Bitcoin ve Ethereum da dahil olmak üzere kripto para piyasasında bir düşüşe neden oldu. Bununla birlikte 50 milyar dolarlık bir satışın önünü açtı.

Joe Biden, 33. dönem SEC Başkanlığı için Gary Gensler’i aday gösterdi. Gensler, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri konusunda olumlu yaklaşımıyla kripto para topluluğunda saygınlık kazandı. Geçtiğimiz gün Gensler, dijital varlıklar aracılığıyla mevcut finansal sistemde yeniliği desteklediğini açıkladı. Gensler açıklamalarında şunları kaydetti:

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, ödeme sistemlerine ve mevcut finansal yapıya yeni bir bakış açısı getirdi. Ancak aynı zamanda, yatırımcıların korunmasına ilişkin yeni sorunlar da gündeme getirdi. Eğer SEC’de onaylanırsa, yeniliğin en güçlü savunucularından biri olacağım.

Bitcoin, Kurumsal Yatırımcılar Arasında Oldukça Popüler

Microstrategy, Tesla ve Square gibi dev şirketler lider kripto para birimi Bitcoin’e milyarlarca dolar yatırım yaptı. Bunlara ek olarak New York merkezli hedge fonu Third Point kurucusu ve CEO’su Daniel Loeb, kripto para dünyasını keşfetmeyi planladıklarını açıkladı. Ayrıca Shark Tank yıldızı Kevin O’Leary, geçtiğimiz günlerde Bitcoin ve kripto para sektörü konusundaki duruşunu değiştirdi. O’Leary, Bitcoin ve Ethereum’un yatırım portföyünün bir parçası olduğunu aktardı. Bitcoin’in toplam piyasa değeri %61,2’lik bir pazar hakimiyetiyle şu anda yaklaşık 960 milyar dolar olarak kayıtlara geçti.

Facebook Comments