Friday, February 23rd, 2024

Gas Ücretlerini Düşürüp Hızlı İşlem İmkanı Sunan DeFi Çözümü İle Tanışın: EthereumX

Merkezsiz finans sektörü farklı şekillerde birçok yatırımcının yardımına koştu. Hiçbir sınıra sahip olmayan ve izinsiz olarak çalışan DeFi çözümleri, geleneksel bankacılık hizmetlerinin yaptıklarını çok daha merkezsiz bir şekilde gerçekleştirdi. Birçok ülkedeki yardıma muhtaç insanlara yardım eden ve bankacılık sistemlerinin merkezsiz haline erişim sunan EthereumX, sadece bir akıllı telefon ve internet bağlantısı gerektiriyor. DeFi sektörü bu sayede bütün dünya çapında erişime açık ve “halk tarafından, halk için” sloganı ile yoluna devam ediyor.

DeFi, blockchain tabanlı birçok finans uygulamasından oluşan eşler arası ve geleneksel bankacılığa alternatif bir çözüm olarak tanıtılabilir. Bankaların merkezi olarak yaptıkları DeFi sayesinde merkezsiz olarak hayata geçiriliyor. Finans ve yatırım dünyası 2020 yılında DeFi sektörünün etkisinde kaldı ve herkes bunun yapabileceklerini konuşuyor.

Ethereum ve Elde Ettiği Başarı

Merkezsiz uygulamalar yani dApp’ler ile başlayan DeFi yolculuğu Ethereum’a da başarı getirdi. Ethereum ağı bu ekosisteme ev sahipliği yaparak inanılmaz bir başarı elde etti ve bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 1.750 dolardan işlem görüyor. Ancak Ethereum ağının ölçeklenebilirlik sorunu, zaten yoğun olan ağın iyice yoğun bir hal almasına yol açtı. DeFi ekosisteminin ise Ethereum ağına alternatif bir çözüme ihtiyaç duyduğu kesin gibi gözüküyor.

EthereumX Sahnede

Ethereum’un yaşadığı teknik sorunlar ve ölçeklenebilirlik sonrasında sahneye EthereumX’in çıkması ise yatırımcıları şaşırtmayacaktır. EthereumX, gas yani işlem ücretlerini azaltıp ödemeler için anlık transferlerin yapılabilmesini mümkün kılacak teknik bir çözüm olarak tanıtılabilir. EthereumX aynı zamanda staking ve yielding gibi ek hizmetler de sunarak DeFi sektörünün faydalarından herkesin yararlanmasını hedefliyor. EthereumX, Ethereum 2.0, Matic, Tomochain ve Polkadot’un Moonbeam ağı gibi birçok ağı bir araya getirmekte.

Token’in Fiyat Koruması

EthereumX ekosisteminin kripto parası ETHX ise özel bir korumaya sahip. Toplam arz asla 250.000 ETHX’in üzerine çıkmayacak ve her bir transfer ile küçük bir işlem ücreti ile ETHX alınıp yakılacak. EthereumX’in ön satışı 3 Şubat 2021 tarihinde başladı ve 28 Şubat 2021 tarihine kadar devam edecek. EthereumX projesi Uniswap, Sushiswap ve Poolz gibi birçok platformun en iyi yanlarını kombinlemekte.

Staking ve Likidite Madenciliği

EthereumX direkt olarak staking ve gelir hasadı/madenciliği imkanları ile piyasaya çıkıyor. Yatırımcılar tokenleri stake edebilir veya likidite madenciliği yapabilir. Buna ek olarak Ethereum 2.0 validator staking hizmeti de EthereumX ile mümkün. Kullanıcılar 32 ETHX yatırarak PoolX havuzuna da katkı sağlayıp gelir elde edebilir.

Sonuç

Yan ağlar ve L2 teknolojileri yavaş blockchain ağlarını hızlandırmayı hedefleyen çözümler olarak biliniyor. EthereumX’in vizyonu da son teknolojilerin bir arada olduğu bir ekosistem geliştirmeye dayanmakta. ETHX destekleyen token sahipleri de bu ekosistemin parçası oldukça staking, yielding ve işlem ücretleri bakımından devamlı ödüllendirilecek.

Sorumluluk Reddi: Bu makale bir basın bültenidir. Cointürk, yukarıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Cointürk, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.

Facebook Comments