Saturday, January 28th, 2023

Gelişmekte olan para birimleri zorlanırken, hisse senetleri kendi başına bırakıldı

Yerel para birimleri, bir kez daha gelişmekte olan piyasa hisse senedi rallisini engelliyor.

Gelişmekte olan piyasalardaki hisse senetlerinin Mart ayından bu yana 11 trilyon dolarlık artış göstermesine ve son 10 ayın rekor seviyelerine ulaşmasına rağmen, cari ticaret getirileri negatife döndü ve gösterge döviz endeksi aylık kazançları tamamen kayboldu.

Hisse senetleri ve para birimleri arasındaki uyumsuzluk, 2021’in zorlu bir yıl olabileceğinin sinyallerini veriyor. Düşük baz etkisi enflasyon eğilimlerini abartabilirken, Çin’i kapsayan jeopolitik gerilimler risk iştahını bozabilir. Bununla birlikte, daha güçlü ABD Hazine getirileri, doları canlandırıp sermaye akışlarını tetikleyebilir. Bu durum, hisse senetlerinin para birimlerinin desteği olmadan ne kadar süre dayanabileceği sorusunu gündeme getiriyor.

Londra Merkezli yatırım şirketi Gemcorp’un baş ekonomisti Quijano-Evans, “İlk beklentilerin aksine, dikkate alınması gereken faktörlerin matrisi gözden geçirildiğinde, 2021 yılı gelişmekte olan yerel para varlıkları için büyük ihtimalle çok zor bir yıl olacak. Federal Rezerv politikası nihai itici güç olduğu için EM FX’in tamamen ABD mali planlarına odaklanması gerekecek, bu da Hazine getirilerinin ve doların seyrini etkileyecek.” yorumunu yaptı.

Ocak ayında yüzde 7,5’lik artan MSCI Gelişmekte olan Piyasalar Endeksi döviz göstergesine göre Mayıs 2008’den bu yana görülen en yüksek seviyeye ulaştı.

Hisse senetleri ve para birimleri arasındaki azalan korelasyonlar, gelişmekte olan piyasalarda trendin tersine donduğunu gösterir nitelikte. Daha öncesine bakıldığında, 2015 ve 2018 yıllarında hisse senetleri satışları müjdelenmişti. Mevcut korelasyon hala o zamanki düşük seviyelerden biraz uzak olsa da yatırımcılar rallinin ne zaman biteceğini ölçmek için korelasyonu takip edebilir.

Gelişmekte olan piyasa döviz endeksi, 2019 yılına kadar olan on yılda hisse senetlerine göre 0,26’lık bir beta değerine sahipti. Hisse senedi hareketlerine olan duyarlılık, betayı 0,16’ya düşürerek geçtiğimiz yıl para birimlerinde görülen düşük performansı ortaya koydu.

Gelişmekte olan piyasalardaki toparlanmanın başladığı Mart ayından bu yana, hisse senedi karşılaştırması yüzde 83 arttı. Gözlenen bu artış, para birimi göstergesinin betaya göre dönem boyunca yüzde 21,6 artmasının beklendiğini gösteriyor. Bununa birlikte, şu ana kadar yalnızca yüzde 11’lik bir artış görüldü. Başka bir deyişle, hisse senedi yatırımcıları geçtiğimiz 10 ayda kur etkileri nedeniyle yüzde 10,6’lik bir potansiyel getiri kaçırmış oldu.

 

 

Kaynak: Bloomberg.com

Çeviri: Cem Cetinguc

The post Gelişmekte olan para birimleri zorlanırken, hisse senetleri kendi başına bırakıldı appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments