Tuesday, November 28th, 2023

Google Fotoğraflar beklenen özelliğe kavuştu

Akıllı telefonlarda onlarca yedekleme uygulaması bulunuyor. Onlardan bir tanesi olan Google Fotoğraflar, fotoğraflarını ve videolarını buluta kaydetmek isteyenlerin internet bağlantısına sahip olmalarını zorunlu kılıyor. Uygulamanın yeni sürümüyle bu zorunluluk ortadan kalktı.

Artık telefonda internet yokken bile Google Fotoğraflar’a dosya yüklenebilecek. Google’ın bunu nasıl başardığı, Android Police tarafından aktarılan detaylı bilgilerle gün yüzüne çıktı.

Google Fotoğraflar’a video kurgu özelliği geldi

Google Fotoğraflar internetsiz dosya yüklemeye izin verecek

Google Fotoğraflar, çalışma prensibi gereği telefondaki dosyaları buluta aktarabilmek için internete ihtiyaç duyar. Uygulama cihazın yerel hafızasındaki fotoğrafları ve videoları Google’ın sunucularına yükleyeceğinden, mutlaka aktif bir veri bağlantısı gerekiyor. Ancak bu zorunluluk, her dakika başı internetle haşır neşir olmayan kullanıcılar için önemli derecede sorun yaratıyor. Google’ın yayınladığı yeni güncelleme, bu problemi çözüme kavuşturdu.

google fotoğraflar
Google Fotoğraflar’ın logosu

Fotoğraflar uygulamasının 5.37 numaralı sürümünde keşfedilen özellik şöyle çalışıyor:

Kullanıcı telefonunda internet olmasa bile Fotoğraflar’ı açıp istediği dosyayı yükleyebilecek. Yeni bir albüm de oluşturabilecek. Uygulama, yapılan işlemleri kendi hafızasında tutacak, bekletecek. Telefonda mobil veya Wi-Fi bağlantısının herhangi bir zamanda aktif olması durumunda ise senkronizasyon işlemi gerçekleşecek. Yani Google Fotoğraflar, yüklenen dosyaları telefon internete bağlandıktan sonra yedekleyecek.

Google, yeni özelliği Fotoğraflar uygulamasının Android sürümünde kullanıma sundu. Buradaki bağlantıya tıklayarak Fotoğraflar’ı en son sürümüne güncelleyebilirsiniz. Bahse konu yeniliğin iOS’a gelip gelmeyeceği belirsizliğini koruyor.

The post Google Fotoğraflar beklenen özelliğe kavuştu appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.

Facebook Comments