Tuesday, January 31st, 2023

Google, giyilebilir teknoloji devi Fitbit’i resmen satın aldı

Google, giyilebilir teknoloji devi Fitbit'i resmen satın aldı

ABD’li teknoloji devi Google’ın 2019’da duyurduğu Fitbit satın alma anlaşması resmen sonuçlandı. Avrupa Birliği tarafından bir dizi katı kurala tabi tutulan Google, Fitbit’i 2,1 milyar dolara satın aldı.

Kasım 2019’da bir resmi açıklama yayınlayan Google, giyilebilir teknoloji sektörünün en büyük markalarından Fitbit’i 2,1 milyar dolara satın almak için anlaşmaya vardıklarını duyurmuştu.

Dün yeni bir açıklama daha paylaşan Google, Fitbit satın alım sürecinin resmen tamamlandığını duyurdu.

Anlaşma, ilk olarak 2019 yılında duyurulmuş ancak antitröst mahkemelerinin satın alımı mercek altına almasıyla birlikte askıya alınmıştı. Aradan geçen 1 yıllık süreçte iki şirket de sahip oldukları veri iş birlikleri sebebiyle AB‘ye rapor vermişti. Fitbit’in anlaşmaya yönelik etik yaklaşımı sorgulanırken Google’ın yeni verilerle ne yapacağı soru işaretlerinin merkezi haline gelmişti.

Anlaşma konusunda tek tedirgin davranan taraf AB olmamıştı. Amerika ve Avustralya da duydukları rahatsızlığı basında dile getiren isimler arasında yer almıştı.

Ancak son olarak Avrupa Birliği’nin de kullanıcıların içini rahatlatacak birtakım şartlar dahilinde satın alımı onaylamasıyla birlikte Fitbit, resmen Google’a geçmiş oldu.

Avustralya Tüketici ve Rekabet Komisyonu Başkanı Rod Sims; “Araştırmamızın sonuçlarına bağlı olarak, bu konuda yasal işlem yapıp yapmamayı değerlendireceğiz” dedi.

Google, “ABD Adalet Bakanlığı’nın (DoJ) son 14 aydaki kapsamlı incelemesine uyduğunu ve üzerinde anlaşmaya varılan bekleme süresinin itiraz olmaksızın sona erdiğini” belirtti. Şirket, “Onlarla iletişim halinde olmaya devam ediyoruz ve ek soruları yanıtlamaya kararlıyız” diye ekledi.

Normal şartlarda 2020’nin yazında tamamlanması beklenen soruşturma, pandemi sebebiyle 6 ay gecikerek günümüze uzandı.

Avustralya, şirketin Fitbit rakiplerinin Google’ın Android işletim yazılımını çalıştıran telefonlara bağlanmasını engelleyebileceği endişesini dile getirerek, Google tarafından önerilen benzer kısıtlamaları reddetti.

Google, Fitbit’in 29 milyon aktif kullanıcısı olduğunu söyleyen bir blog gönderisinde, “Tüketicilerin gizlilik beklentilerini koruyan bir yaklaşım üzerinde küresel düzenleyicilerle birlikte çalıştık” ifadelerini kullandı.

Fitbit kullanıcılarının verilerini doğrulayan bir dizi bağlayıcı taahhüt, Google reklamları için kullanılmayacak ve bu veriler diğer Google reklam verilerinden ayrılacak.”

Şirketin Fitbit’in 1.800 çalışanını elinde tutması bekleniyor.

VİDEO: EN GÜVENİLEN MARKA GOOGLE-ARŞİV

Facebook Comments