Tuesday, January 31st, 2023

Google’a 25 milyar Euro’luk tazminat davası

Bu yazı ilk olarak Borsametre sayfasında yayınlanmıştır.

Teknoloji şirketi Google’a ‘dijital reklamcılık faaliyetleri’ nedeniyle, İngiltere ve Hollanda’da toplam 25 milyar Euro’luk tazminat davaları açılıyor. Davalarda, yayıncılar geçmiş yıllarda almaları gereken reklam gelirlerini Google’dan talep edecek.

Brüksel merkezli Geradin hukuk bürosunun kurucusu Damien Geradin, sosyal medya hesabından, İngiltere ve Hollanda’daki çeşitli hukuk bürolarının ABD merkezli Google firmasına karşı birlikte tazminat davaları açacağını bildirdi.

“REKABETE AYKIRI DAVRANIŞI NEDENİYLE…”

Davayı açacaklar arasında yer alan ve rekabet hukuku alanında uzmanlaşmış Geradin, “Google’dan reklam teknolojisi sektöründe rekabete aykırı davranışı nedeniyle 25 milyar Euro’ya varan tazminat talep ediyoruz” paylaşımında bulundu.

google’a 25 milyar euro’luk tazminat davası 1

Geradin, Google’ın yerel ve ulusal medya gibi çeşitli yayıncılara verdiği zararlar nedeniyle adil seviyede tazminat ödemesi gerektiğini kaydetti. Davalarda, yayıncılar geçmiş yıllarda almaları gereken reklam gelirlerini Google’dan talep edecek.

AB’DEN DE CEZA GELMİŞTİ

Avrupa Birliği (AB), Google’a, 2019 yılında da “reklam hizmeti” AdSense’de piyasa hakimiyetini kötüye kullandığı gerekçesiyle 1,49 milyar Euro para cezası uygulamıştı.

Ayrıca AB, geçen yıl da Google’ın dijital reklam faaliyetlerine yönelik rekabet soruşturması başlatmıştı.

Devam eden soruşturmada Google’ın reklam teknolojisinde kendi hizmetlerini avantajlı konuma getirip getirmediği ve rakip reklam hizmet sağlayıcılarını zarara uğratılıp uğratılmadığı inceleniyor.

Borsa ve kripto haberlerine ilk siz ulaşmak için sitemize abone olmayı ve bildirimleri aktife almayı unutmayınız. Twitterdan takip ederek ve Telegram grubumuza katılarak da piyasa haberlerine ilk siz ulaşabilirsiniz.

Öncü haberciliğin adresi Borsametre…

bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı borsametre-logo.png
google google

Daha fazla okumak için Google’a 25 milyar Euro’luk tazminat davası ziyaret edebilirsiniz.

Facebook Comments