Monday, November 29th, 2021

GOP’ın umudu Fed

Yatırımcılar, yavaşlama belirtileri gösterebilecek gelişmekte olan piyasa rallisine bir sonraki mali teşviki sağlaması için Federal Rezerv’e güveniyor.

Bloomberg Barclays yerel para tahvil endeksi, Haziran ayından beri ilk defa arka arkaya haftalık düşüş gösterdi. Bloomberg MSCI gelişmekte olan hisse senedi göstergesi için satın alma gücüne karşı satış gücünü gösteren Korku-Açgözlülük endeksi, neredeyse on yılın en yüksek seviyesine ulaşarak kazançların aşırı olabileceğini işaret etti. Bununla birlikte, para birimi sepeti Ekim sonundan bu yana görülen en kötü haftayı geçirdi.

Bu nedenle, Fed’in değiştirilmemiş bir tahvil satın alma yoluyla teşviki devam ettireceğine dair bir güvence, küresel toparlanmanın gecikmesinden endişe duyan yatırımcıları rahatlatmak için yeterli olabilir.

Dubai Merkezli Tellimer’de öz sermaye stratejisi başkanı Hasnain Malik, “Devam eden Kovid-19 yıkımı nedeniyle, gelişmekte olan piyasalardaki toparlanma elbette bir duraksama gösterecek. Ancak, özellikle Asya pazarında, gelişmekte olan piyasa hisse senetlerindeki duraklama bir fırsat olarak görülmelidir” dedi.

Bu hafta Güney Kore, Polonya ve Meksika gibi ülkelerden elde edilen ekonomik veriler, pandeminin neden olduğu gerçek hasara dair daha fazla kanıt ortaya koyacak. Bloomberg Economic’in tahminlerine göre, Çin hariç gelişmekte olan piyasa aktivitesi Ocak ayının üçüncü haftasında virüs öncesi seviyesinin yaklaşık yüzde 77 altına düştü.

Para birimleri ve hisse senetleri arasındaki volatiliteyle ölçülen yatırımcı kaygısı, Cuma günü son iki haftanın en fazla sıçramasını gösterdi. Joe Biden yönetimi altında ABD mali teşvik paketi konusundaki iyimserlik gelişmekte olan ülke hisse senetlerinin eşi görülmemmiş bir seviyeye çıkmasına sebep oldu.

ABD Çin Ekonomi ve Güvenlik İnceleme Komisyonunun perşembe günü toplanması ile birlikte, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki gerginlik tekrar gündeme gelecek. Komisyon, ABD kongresi tarafından iki ülke arasındaki ilişkilerin ulusal güvenliğe yansımaları hakkında rapor vermesi nedeniyle yıllık olarak toplanıyor. Piyasalar, toplantıda ne gibi kararların alınacağını merakla bekliyor.

 

 

 

Kaynak: Bloomberg

Çeviri: Cem Cetinguc

The post GOP’ın umudu Fed appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments