Sunday, December 10th, 2023

Gözler, SPK bülteninde bu akşam onaylanabilecek halka arzlar(!)

Borsa İstanbul’da halka arz furyası devam ediyor. 2021 Yılında bugüne kadar toplam 10 şirket halka arz oldu. Bu akşam yayınlanacak bültende yeni bir halka arz gelecek mi? Detaylar haberimizde…

Halka arz olan şirket sayısı 10’a ulaştı. Bu şirketlerden Türk İlaç ve Serum Sanayii ile Naturelgaz Enerji, Aydem Enerji, Biotrend oransal yöntemle halka arz olurken, Işık Plastik, Matriks, Turex ve Oua Granite Çan-2 eşit dağıtımla halka arz tamamladı.

Halka arz sonrası en fazla tavan serisi devam eden hisse ise Türk İlaç ve Serum oldu. Türk İlaç (#TRILC) halka arz olduğu mart ayı başında 10TL’den bir ay içinde hergün tavan seviyeden işlem görerek 70TL seviyelerine yükseldi ve yatırımcısına yaklaşık %700 gibi yüksek bir getiri sağladı. Nisan ayı ile tavan serisi bozulan Türk İlaç şu anda 47,90 TL’den işlem görmeye devam ediyor.

Galata Wind halka arzı eşit ve oransal olarak gerçekleşti ve ilk gün eksi açıp tavan olarak devam ediyor.

Peki sırada hangi şirket var?

Önümüzdeki günlerde halka arz onayı gelebilecek şirketler hangileri? Halka arz furyasında öne çıkan sektör ise Enerji sektörü olarak dikkat çekiyor.  SPK Mevzuatına göre başvurulara ilişkin istenen belgelerin incelenmesi için belirli bir süreye ihtiyaç duyulmakta. Bu süre de ilk halka arzlarda 20 İş günü olarak belirtilmiştir. Belirlenen süre sonrası SPK şirketlerden düzeltme, güncelleme vb isteklerde bulunabiliyor.

SPK’da halka arz için onay bekleyen şirketler

Başvuru süresi dikkate alındığında halka arzına SPK tarafından onay gelmesi muhtemel şirketler olarak Penta, Manas Enerji ve Ünlü-co bunların aynında Kalekim ile İşbir Sentetik ön plana çıkmakta.

 • İşbir Sentetik

– İşbir Holding iştiraki olan İşbir Sentetik, şirket paylarının halka arzı kapsamında 09 Mart 2021 itibari ile SPK’ya başvurdu. Şirketin çıkarılmış sermayesinin yüzde 32,25’inin halka arz edilmesi planlanıyor.

 • Penta Teknoloji

-Penta Teknoloji halka arz için 12 Mart 2021 tarihinde SPK’ya başvurdu! İş Yatırım Halka arz için yetkilendirildi. Halka arzda halka arz büyüklüğü maksimum 21.135.561 adet pay olacak. Dağıtım yöntemi Orantısal Dağıtım olacak Halka Arzın 2021’in İlk Yarısında Yapılması Planlanıyor

 • Ünlü & Co

-Ünlü & Co, hisselerinin yaklaşık %25’inin halka arzı için 15 Mart 2021 tarihinde Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvurdu. Oransal dağıtım yapılacak. Ünlü Yatırım Holding A.Ş. arzında; 45.533.009 adet hisse satılacak.

 • Kalekim

– Kalekim paylarının halka arzı kapsamında izahname onayı için Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvuruda bulundu. Şirketin halka arz süreci için Ak Yatırım yetkilendirildi. Başvuru tarihi 17 Mart 2021

 • Manas Enerji

#MANAS kodu ile borsaya çıkacak, eşit dağıtım yöntemi kullanılarak halka arzı gerçekleşecek. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre halka arzın 2021 yılı içinde tamamlanması bekleniyor.

SPK’ya halka arz için başvuruda bulunan diğer şirketler

 • Mercan Kimya Aş

#MERCN kodu ile borsaya çıkacak, eşit dağıtım yöntemi kullanılarak halka arzı gerçekleşecek. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre halka arzın Nisan-Mayıs aylarında yapılması planlanmaktadır.

 • BMS demir çelik

#BMSCH kodu ile borsaya çıkacak, eşit dağıtım yöntemi ile halka arzı gerçekleşecek. Şirket kaynaklarından edinilen bilgiye göre halka arzın 2021 yılının ilk yarısında tamamlanması planlanmakta .

 • Şekerbank Gyo

#SEGYO kodu ile borsaya çıkacak, eşit dağıtım yöntemi kullanılarak halka arzı gerçekleşecek Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre halka arzın 2021 yılının ilk yarısında tamamlanması planlanıyor.

 • Boğaziçi Beton

#BOBET kodu ile borsaya çıkacak, oransal dağıtım yöntemi kullanılarak halka arzı gerçekleşecek. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre 2021 yılında gerçekleşmesi planlanmakta

 • Tapdi Oksijen Özel Sağlık Hizmetleri

#TNZTP kodu ile borsaya çıkacak, oransal dağıtım yöntemi kullanılarak halka arzı gerçekleşecek. Şirket tarafından yapılan açıklamada 2021 şubat ayında spk onayına takip halka arz sürecinin başlatılacak bilgisi verildi. SPK onay verdiği taktirde süreç başlayacak.

 • Ünlü Yatırım Holding

#UNFIN kodu ile borsaya çıkacak, oransal dağıtım yöntemi kullanılarak halka arzı gerçekleşecek. Şirket tarafından yapılan açıklamada nisan ayında halka arzın gerçekleştirilmesi planlanmakta

 • Oyak Yatırım

#OYYAT kodu ile borsaya çıkacak, oransal dağıtım yöntemi kullanılarak halka arzı gerçekleşecek. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre halka arzın 2021 yılının ilk yarısında Oyak Yatırım öncülüğünde tamamlanması planlanmakta.

 • Kalekim Kimya

#KLKIM Kodu ile çıkacak, oransal dağıtım yöntemi kullanılarak halka arzı gerçekleşecek. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre Halka arzın 2021 yılının ilk yarısında gerçekleştirilmesi planlanmakta

 • Ziraat gayrimenkul

#ZRGYO kodu ile çıkacak, oransal dağıtım yöntemi kullanılarak halka arzı gerçekleşecek. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre halka arzın mayıs haziran ayında tamamlanacak.

Halka arzlar ile ilgili

2021 Yılında yapılması planlanan halka arzlar için taslak izahnameler ve şirket açıklamaları göz önüne alınarak yapılmıştır. Değişiklik olduğu taktirde güncelleme gelecektir.

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi

paraajansı

The post Gözler, SPK bülteninde bu akşam onaylanabilecek halka arzlar(!) appeared first on Para Ajansı.

Facebook Comments