Sunday, December 10th, 2023

Grayscale Kimseye Bitcoin (BTC) Bırakmamakta Kararlı: Günlük Arzın 16 Katını Aldı!

Kurumsal yatırımcılara hizmet eden varlık yöneticisi Grayscale, sadece 18 Ocak tarihinde 16.244 Bitcoin (BTC) satın aldı. O anki fiyat verilerine göre Grayscale 607 milyon dolarlık BTC alımı yaptı. Peki bu alımın diğer yüklü alımlardan farkı tam olarak ne?

Tek Günde 16.244 BTC Aldı

Grayscale’in aldığı 16.244 BTC, o gün kazılan BTC miktarının neredeyse 18 katına denk geliyor. Daha önce birçok kurum bir araya gelse bile günlük kazılan BTC miktarını geçecek kadar alımı zar zor yapabiliyordu. Şimdi ise sadece Grayscale bunun 18 katı fazla alım yapıyor.  Grayscale’in geçtiğimiz hafta içerisinde de tek bir günde 700 milyon dolarlık BTC aldığı biliniyor.

btc reallisi

İngiltere merkezli kripto para borsası CoinCorner’ın CEO’su Danny Scott, Grayscale’in bu verilere göre 2020 yılının son çeyreğinden bu yana her hafta 251 milyon dolarlık BTC almakta olduğunu belirtti. “Dikkatli olun” çağrısında bulunan Scott, aslında direkt olarak bireysel yatırımcılara seslendi.

Kurumlar BTC’ye Hücum Ediyor

Grayscale’in günlük olarak kazılan BTC miktarından daha fazlasını satın alabilmesi için yatırımcıların satış yapması gerekiyor. Bireysel yatırımcılar ise BTC fiyatının dalgalanması yüzünden zarar edeceklerini düşünerek ellerindeki BTC’leri satıyor. Gemini kripto para borsasının kurucu ortağı Tyler Winklevoss da kısa süre önce yaptığı açıklamasında BTC’ye yönelik inanılmaz bir ilgi olduğunu belirtti.

Guggenheim, Ruffer Investments, MassMutual ve MicroStrategy gibi dünyanın kendi alanında en büyük şirketlerinin Bitcoin alması aslında bütün yatırımcılara önemli bir ipucu veriyor. Bitcoin fiyatı 37.000 dolar seviyesinde olsa da kurumsal yatırımcının yaptığı alımlar bunun 2017 yılındaki gibi sert düşmesinin önüne geçebilir.

“BTC Rallisi Hiç Durmadan Sürebilir”

Kurumların uzun vadeli alım yaptığını belirten Tyler Winklevoss, rallinin hiç durmadan devam bile edebileceğini belirtti.Lider kripto para biriminin 2017 yılında 1.000 dolar seviyesinden 20.000 dolara kadar çıkıp 20 kat yükseldiği düşünücek olursa 2021 rallisi henüz bitmemiş olabilir. Bu tahminlere göre BTC fiyatının 2020 yılındaki 3.700 dolar seviyesinden en az 60.000 dolar seviyesine kadar çıkması gerekmekte. Tabii ki piyasa şartlarının buna ne zaman izin vereceği net bir şekilde kestirilemiyor.

Facebook Comments