Saturday, February 24th, 2024

Grayscale’den Ripple’a İkinci Darbe: XRP Fiyatı Nasıl Tepki Verecek?

Kurumsal kripto fonu yöneticisi Grayscale Investments ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Aralık 2020’de Ripple’a karşı dava açması ve XRP token’ı bir menkul kıymet olarak nitelendirmesinin ardından XRP Trust ürününün iptal sürecine başladı.

XRP’ye Bir Darbe Daha

Grayscale  tarafından Çarşamba günü yayınlanan bir duyuruya göre ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun dava açmasının ardından büyük kripto varlık borsalarından XRP’nin çıkarılması ya da borsalarda işlemlerin askıya alınmasına bir nevi yanıt olarak trust ürününün feshedilmesine karar verildi.

Grayscale konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Trust dahil olmak üzere ABD yatırımcılarının XRP’yi ABD dolarına çevirmesi ve dolayısıyla Trust’ın faaliyetlerine devam etmesi giderek zorlaşacak.” ifadelerini kullandı.

Trust ürününde bulunan tüm XRP’ler giderleri düştükten sonra net nakit gelirlerini XRP Trust hissedarlarına dağıtmayı planlayan Grayscale tarafından halihazırda likidite edildi. Söz konusu paranın dağıtımını takiben ise trust ürününün tamamen sona ereceği ifade ediliyor.

XRP Bir Menkul Kıymet Mi?

Her ne kadar Amerikalı düzenleyici XRP konusun katı tavrını korusa ve XRP’yi bir menkul kıymet olarak adlandırsa da diğer ülkeler bu konuda SEC ile aynı fikirde değil gibi görünüyor.

Örneğin; Birleşik Krallık Hazinesi tarafından yayınlanan kripto para birimi yönetmeliği ile ilgili Ocak ayında yayınlanan bir rapor, XRP’yi önde gelen dijital varlıklar Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) ile birlikte “düzenlenmemiş token” olarak sınıflandırdı. Hazine, düzenlenmemiş token’ları “ne e-para token’ları ne de güvenlik token’ları” olarak tanımlıyor.

XRP Fiyatı

SEC’in açtığı dava ve takiben borsaların attığı negatif adımlar XRP fiyatını oldukça kötü etkiledi. XRP 0,17 dolar bandında kadar geriledi. Bazı isimler her ne kadar XRP’nin pes edeceğini ve sıfıra doğru düşüşünü devam ettireceğini ifade etse de kripto para birimini bunun tam tersini yaptı ve adeta güçlenerek yükselişe geçti.

Yazının yayına hazırlandığı sırada 0,29 dolar bandından işlem gören XRP’nin son 1 haftada da yükseliş grafiği çizdiği görülüyor. Ancak Grayscale haberi ile XRP’nin bir miktar düşüş yaşayabileceği düşünülüyor.

Facebook Comments