Sunday, August 7th, 2022

Grayscale’in XRP Sattıktan Sonra Hangi Kripto Paraları Aldığı Açıklandı

Kripto para sektörünün en büyük kurumsal yatırım fonlarından olan Grayscale, bir süredir hem Bitcoin (BTC) hem de Ethereum (ETH) alımlarını durdurmuştu. Grayscale buna ek olarak geçtiğimiz günlerde kurumsal XRP yatırım fonunu da kapatarak ciddi bir sermayeyi boşa çıkardı. Şimdi ise Grayscale’in hem XRP fonu yerine hem de yeni alım olarak hangi kripto paraları aldığı açıklandı.

Bitcoin Gerilediğinde Grayscale Alım Yaptı

Grayscale tarafıdnan yapılan açıklamada bu haftanın başından itibaren 2.170 BTC alındığı belirtildi. Haftanın başında Bitcoin fiyatının yaklaşık olarak 32.400 dolar seviyesine kadar gerilediği biliniyor ve söz konusu alımın bu fiyatı tekrar 40.000 dolara çıkartan sebep olabileceği konuşulmakta. Grayscale’in yaklaşık olarak 32.400 dolardan alım yapmış olduğu düşünülecek olursa şirket kısa sürede %18 kazanç elde etti.

Grayscale buna ek olarak Bitcoin ile bağlantılı kripto para birimlerine yöneldi. Yeni Ethereum alımı yapmayan Grayscale, bunun yerine Litecoin ve Bitcoin Cash aldığını açıkladı. Grayscale tarafından yayınlanan son verilere göre ise özellikle Litecoin fonlarında ciddi bir artış yaşandı.

XRP Gitti, LTC ve BCH Arttı

15 Ocak tarihinde yayınlanan portföy raporuna göre artık Grayscale’in elinde 23,453 milyar dolarlık Bitcoin, 3,420 milyar dolarlık Ethereum, 173 milyon dolarlık Litecoin, 121 milyon dolarlık Bitcoin Cash, 31 milyon dolarlık Zcash, 15 milyon dolarlık Horizen ve  9 milyon dolarlık Stellar Lumens bulunuyor. Buna ek olarak GDLC olarak bilinen ve önde gelen kripto paraların yer aldığı kripto para yatırım fonunun toplam değerinin 340 milyon dolara ulaştığı belirtiliyor.

Image

Grayscale’in XRP fonlarını satması XRP fiyatının 0,35 dolardan 0,30 dolar seviyesine kadar gerilemesine yol açtı. Buna karşın son zamanlarda ciddi yükseliş kaydeden LTC ve BCH fonlarına ekleme yapılması ise önümüzdeki günlerde Bitcoin fiyatında hareketlilik olabileceğine işaret ediyor.

Küçük Yatırımcı Satarken Kurumsallar BTC Aldı

Hafta başında yaşanan Bitcoin fiyat düşüşü sonrası birçok analist bunun aslında kurumsal yatırımcıların alım yapması için bir fırsat olduğunu vurgulamıştı. Yatırımcıların ellerindeki BTC’leri satmaması gerektiğini belirten analistler yine haklı çıktı ve o tarihlerde Grayscale’in yüklü alım yaptığı kanıtlandı. Buınun devamında Bitcoin fiyatının artık kurumsal yatırımcının etkisi ile çok sert düşüşler yaşamaması veya yaşadığında bile bunun altından yine kurumsal isimlerin çıkması bekleniyor.

Facebook Comments