Sunday, April 14th, 2024

Güney Kore’nin CBDC testlerine Samsung da dahil oldu

Tüm dünyada artan dijital para kullanımı birçok ülkenin de CBDC projelerini başlatmasına sebep olurken, elektronik üretimiyle önplânda olan ülkelerden Güney Kore de, kendi firmalarından Samsung’u pilot programa dahil etti.

The Korea Times’da yer alan habere göre Samsung, Kore Merkez Bankası’nın ödemelere yoğunlaşan pilot programına girdi. Haberde, elektronik devi şirketin Kore merkez Bankası’nın CBDC’sini Galaxy Smartphone üzerinde deneyeceği yazıldı.

İnternet bağlantısı olmadan ödeme…

Gazetenin ismini vermediği bir kaynağına dayandırarak verdiği özel detaya göre de, Samsung’un bu teste girmeyi kabul etme sebebi, internet bağlantısı olmadan akıllı telefonlar ile CBDC kullanarak ödeme yapılıp yapılamayacağını görmek. Deneme aşamasında ayrıca, CBDC’lerin diğer akıllı telefonlara ve bankalara gönderilmesi de test edilecek.

Önce teknoloji sonra gerçek hayat işlem denemeleri

Güney Kore CBDC’sinin test programı iki aşamadan oluşacak ve ilk aşama önümüzdeki Aralık ayında sona erecek. Bu aşamada, CBDC için gerekli olan teknolojiler araştırılacak. İkinci aşama ise Ocak-Haziran 2022 tarih aralığında gerçeleştirilecek ve bu burada da ödemeler ve gerçek hayat işlemleri test edilecek.

Güney Kore Merkez Bankası, Temmuz ayında özel sektöre CBDC geliştirilmesi için çağrıda bulunmuştu. Bu görev de sonunda, ülkenin internet devlerinden olan Kakao şirketinin bir yan kuruluşu olan GroundX’e verilmişti.

The post Güney Kore’nin CBDC testlerine Samsung da dahil oldu appeared first on Bitcoin haberleri – Uzmancoin – Kripto para ve Blockchain.

Facebook Comments