Saturday, February 24th, 2024

Günün en iyi haberi: TÜİK’ten aylık işsizlik verisi ve değişim

Açıkladığı istatistikler arasında özellikle işsizlik, enflasyon ve büyüme verileri çok tartışılan TÜİK’de yapılan başkan değişimi ve öncesinde akademiden gelen üyelerle oluşturulan Danışma Kurulu ilk olumlu sonuçları vermeye başladı.

Bloomberg haberine göre, yatırımcı güvenini geri kazanmaya yönelik daha geniş bir çabanın parçası olarak, TÜİK Mart ayından itibaren aylık işsizlik verilerini yayınlamaya başlayacak. Konuyla ilgili doğrudan bilgiye sahip kişilere göre, işsiz sayısını hesaplama yöntemini de değiştirecek.

Mevcut modele göre, işsiz rakamları her ay rapor edilen aydan önceki ve sonraki aylara ait verileri de içermekte. Devlet istatistik kurumu TÜİK, Ocak ayı işsizlik rakamlarını yayınlayacağı 10 Mart’ta yeni diziyi tanıtacak ve ayrıca 2014 yılına kadar giden aylık verileri de yayınlayacak.

Gelen bilgiye göre, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün tavsiyeleri doğrultusunda, işten ayrılanlar üç aydan fazla çalışmamış olsalar bile işsizlik istatistiklerinden çıkarılacaklar. Göz önünde bulundurulan diğer değişiklikler arasında mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranının manşet haline getirilmesi yer alıyor. TÜİK, ILO standartlarına uygun işgücü verilerinde Mart ayında bir revizyon yapılacağını doğruladı.

Yenileme, önemli ekonomik verilere olan güveni artırmak amacıyla deneyimli yetkili Ahmet Kursad Dosdoğru’nun TÜİK başkanlığına atanmasının ardından gerçekleşti.

Dosdoğru, akademisyenlerin, ekonomistlerin ve sivil toplum kuruluşlarının enflasyon ve işsizlik konusundaki uzmanlıklarından yararlanmak için istatistik ajansında danışma kurullarının oluşturulmasına öncülük etti.

Dosdoğru’nun göreve gelişi, Albayrak-Uslu sonrası onların döneminde ekonomi yönetiminde yapılan büyük hataların düzeltilmesi için Elvan-Ağbal dönemine denk gelmekte.

Dileriz, yeni başkan döneminde açıklanan tüm veriler TÜİK’in yeni başkanının soyadı gibi “Dosdoğru” olur.

 

The post Günün en iyi haberi: TÜİK’ten aylık işsizlik verisi ve değişim appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments