Tuesday, January 31st, 2023

Hacklenen Kripto Para Borsası Panik Yarattı: Yüz Binlerce Kullanıcının Verileri Çalındı 

Kripto para birimlerinin hiç olmadığı kadar popüler olduğu şu günlerde kripto para borsalarına yönelik saldırılar da hız kazandı. Hindistan’ın en büyük kripto para borsalarından birisi olarak görülen BuyUCoin kripto para borsası ise kısa süre önce saldırıya uğradığını resmen doğruladı.

Kripto Para Borsasına Saldırı Gerçekleştirildi 

Saldırının 21 Ocak 2021 tarihinde yapıldığı ortaya çıksa da borsa bütün verilerin internet üzerinde yayılmasından sonra bunu doğruladı.  Kripto para borsasının kullanıcısı ve aynı zamanda siber güvenlik uzmanı olan Rajshekhar Rajaharia, konu hakkında yayınladığı gönderisinde olayın kanıtlarını ortaya koydu.

Rajaharia tarafından yayınlanan gönderide, Buyucoin borsasının kullanıcılarının verilerinin sızdırıldığı ve bunların arasında oldukça kritik bilgilerin yer aldığı görülebilmekte. Sızdırılan bilgiler arasında kullanıcıların hesap bilgileri, e-posta adresleri, telefon numaraları, vergi bilgileri ve hatta fonlarının miktarının bile yer aldığı görülüyor. Buna ek olarak kullanıcıların alım satım bilgileri, para yatırma sıklıkları gibi kritik bilgiler bile verilerden görülebilmekte.

Buyucoin, İddiaları Yalanladı 

İlk başta 325.000 kişinin verilerinin sızdırıldığı belirtilse de daha sonra yapılan açıklamalarda ve doğrulamada sadece bunun yarısı kadar kullanıcının durumdan etkilendiği belirtildi. Cointelegraph tarafından aktarılan bilgilere göre ise borsa ilk başta ya bu saldırıdan habersizdi ya da saldırının etkisini ve tepkiyi azaltmak istedi. Borsa ilk başta yaptığı açıklamada tek bir kişinin bile bundan etkilenmediğini ve bunun “dedikodudan” ibaret olduğunu belirtti.

Kripto para borsasının söz konusu açıklamadan kısa süre sonra ise durumu kabullendiği ve resmi Twitter hesabından araştırmanın başladığını belirttiği görüldü. Buyucoin yetkilileri buna rağmen kullanıcıların fonlarının ise %100 oranında güvende olduğunu belirtti.

Facebook Comments