Sunday, December 10th, 2023

Haftaya Düşüşle Başladılar: BTC, XRP ve ETH Bu Hafta Nasıl Hareket Edecek?

Bu hafta kripto para birimlerinin büyük çoğunluğu için düşüş grafikleriyle başladı. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), lider altcoin birimi Ethereum (ETH) ve son zamanların en sık konuşulan coin’i Ripple (XRP), gözle görülür düşüş grafikleri çiziyor.

Bitcoin Fiyatı

Bitcoin, 8 Ocak’ta 42 dolarlık rekor seviyesinin ardından düşüşe geçti. Her ne kadar bu düşüş eylemi BTC’nin 30.000 dolar seviyesine kadar gerilemesine sebep olsa da önemli psikolojik seviyenin üzerinde kalmayı başaran lider kripto yazının yayına hazırlandığı sırada 35.165 dolardan işlem görüyor ve yaklaşık olarak son 24 saat içinde %3’lük bir düşüşle ilerliyor.

Analistler, BTC’de yaşanan mevcut konsolidasyon sürecinin bir yükseliş grafiği ile son bulmasını bekliyor. Çünkü hala Bitcoin’e talebin arttığı düşünülüyor. Ayrıca satış baskılarının boğalar tarafından karşılandığı ve düşüş seviyelerin bir alım fırsatı olarak değerlendirildiği de görülüyor.

Konuyla ilgili açıklamalar yapan analistler, önümüzdeki günlerde Bitcoin‘de 42.000 doların kırılacağı ve sonrasında ilk hedefin 45.000 dolar olduğunu ifade ediyor. 45.000 dolardan sonra ise nihai hedefin 50.000 dolar olduğu düşünülüyor.

Ethereum Ne Zaman Rekor Kıracak?

Aslında piyasada şu anda Ethereum fiyatının ne zaman yeni bir rekora imza atacağı büyük bir merak konusunu oluşturuyor. Çünkü 10 Ocak’ta Ethereum 1.352 dolar ile rekor seviyesine çok yaklaştı ve şu anda da 1.200 dolarlık önemli bölgenin üzerinde bulunuyor.

Analistler 1.200 dolar ile 1.300 dolara arasında çok ciddi bir satış baskısının olduğunu ve satış baskısının kırılmasının ardından ETH’un yükselişinin çok hızlı olacağını düşünüyor.

Bununla birlikte 1.400 dolarlık rekorun kırılmasının ardından 2.000 dolara kadar hiç bir engel olmadan yükseliş grafiği çizileceği ve sonrasındaki hedefin 3.000 dolar olduğu ifade ediliyor.

Dava Süreci XRP’yi Negatif Etkiliyor

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Ripple’a ve üst düzey yöneticilerine karşı açtığı davanın ardından XRP fiyatı serbest düşüşe geçti ve 0,17 dolara kadar geriledi. Her ne kadar bu düşük seviyeden bir toparlanma yaşanmış olsa da XRP hala düşüş grafiği çiziyor.

XRP geçtiğimiz hafta tüm piyasada yükseliş eylemleri hakimken de düşüş grafiği çizmişti. Dolayısıyla artık yatırımcıların XRP’den umudunun kalmadığı düşünülüyor. Ancak analistler XRP’nin bu seviyeden bir toparlanma ile yükselişe geçmesi ve 1 dolarlık önemli psikolojik seviyeyi kırması halinde 5 dolara kadar önünde hiçbir engel kalmayacağını da ifade ediyor.

Facebook Comments