Tuesday, November 28th, 2023

Hala Ripple Alınır Mı: XRP Savaşmayı Bıraktı Mı? 

Kripto para ekosisteminin son zamanlarda en çok konuşulan konularından birisi Ripple’ın SEC ile davası ve XRP fiyatı oldu. Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun hem şirket olarak Ripple’a hem de iki üst düzey yöneticisine açmış olduğu dava Ripple’ın ve XRP’nin 1 aydır gündem konusu olmasını sağlıyor.

Bu noktada bir yandan şirket olarak Ripple’ın nasıl bir yol izleyeceği merak edilirken bir yandan da yatırımcılar XRP fiyatına odaklanmış durumda.

Ripple Kullanıcılarının Çoğu ABD Dışında

Aslında Ripple davanın ardından ardından yaptığı açıklamalarda Ripple kullanıcılarının yüzde 95’inin Amerika dışında olduğunu dile getirmiş ve bir nevi SEC’in ne dediğinin çok da önemli olmadığını ifade etmişti.

Bununla birlikte ABD dışında birçok ülke de XRP’nin bir menkul kıymet olmadığı konusunda Ripple’ın yanında. Örneğin; Japonya Finansal Menkul Kıymetler Kurumu (FSA) SEC davasının ardından yaptığı resmi açıklamalarda XRP’nin bir menkul kıymet olmadığını dile getirdi.

Öte yandan Ripple, RippleNet ile ortaklıklarını kurmaya devam ediyor. Örneğin son olarak Malezya ve Bangladeş arasında para transfer işlemlerinin gerçekleşmesi için bir ortaklığa imza attı. Dolayısıyla Ripple’ın dava sürecinden etkilenmeden yeni adımlar attığı ifade edilebilir. Ancak bu durum XRP fiyatını kurtarmaya yetmeyebilir.

XRP Fiyatı Stabil

Dünden bu yana kripto para birimlerinde gözle görülür yükselişler yaşanıyor ve birçok coin %10’un üzerinde artışlar yaşadı. Örneğin; Polkadot (DOT) %21,25, Ethereum (ETH) %9,84 ve Chainlink (LINK) %14,49 artış performansı sergiledi. Ancak bunların içinde XRP sadece %1,26 yükselebildi ve haftalık bazda %4 gibi bir düşüş grafiği bulunuyor.

Bunlara ek olarak olarak XRP’nin durgun fiyat hareketi, DOT’un XRP’yi piyasa değeri bakımından geçmesine de sebep oldu. Her ne kadar şu anda DOT, XRP’nin altında yer alsa da bundan birkaç saat önce XRP piyasa hacmi bakımından en büyük beşinci coin durumuna gerilemişti. Piyasa değerleri karşılaştırıldığında DOT’un XRP’yi bir kez daha geçmesi zor görünmüyor.

XRP Mücadeleyi Bıraktı Mı?

Aslında Ripple SEC davasının ardından 0,17 dolara kadar düştükten sonra ben buradayım dercesine toparlanmış ve fiyatını yeniden önemli bir psikolojik seviye olan 0,30 doların üzerine çıkarmıştı. Ancak şu anda XRP 0,29 dolar bandında hareket ediyor ve fiyat neredeyse 1 gündür hiç hareket etmedi.

Bazı analistlere göre XRP şu anda güç topluyor ve burada yeni bir ralli başlatacak. Ama bazı analistler XRP’nin artık son nefeslerini verdiğini ve mücadeleden vazgeçmek üzere olduğunu dile getiriyor.

Facebook Comments