Sunday, December 10th, 2023

Halka arz büyüsü bozuldu mu? Galata Wind’de neler oluyor?

Geçtiğimiz günlerde halka arz olan Galata Wind’de neler oluyor? İlk işlem günün de eksi açan Galta Wind halka arz fiyatının altında işleme başladı. Haberi yaptığımız anlarda pozitif olarak devam ediyor. Yatırımcıların kafasında soru işaretleri oluştu halka arz furyası bitti mi? Galata Wind’de neler oluyor?

Yatırımcılar sosyal medya üzerinden Tureks hissesinde olan açığa satış gibi bir işlem mi olduğunu merak ediyor? yada hem eşit hem oransal dağıtım olarak gerçekleşti. Satışın sebebi bu olabilir mi?

Halka Arz Büyüklüğü 676.511.222,20 TL (Ek Satış Dahil 811.813.446,40 TL). Halka Açıklık Oranı %25,00 (Ek Satış Dahil %30) Halka Arz Fiyatı 5,06 TL

Sebebi halka arzın bu kadar büyük olması olabilir mi?

Haberi yaptığımız dakikalarda tavan bozdu ve tekrar tavandan işlem görmeye başladı hisse de hareketlilik çok üst seviyede devam ediyor aslında bu hareketlilik borsamızda çok oluyor ama uzun bir süre sonra ilk defa bir halka arz da meydana gelen olay furyanın bittiği şeklinde yorumlanmaya başladı sosyal medya da yatırımcılar haliyle şaşkınlıklarını gizleyemiyor.

Şirket Taahhütleri nelerdi?

Şirket, payların Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlamasından itibaren 180 Gün süreyle bedelli sermaye artırımı yapılmayacağını, dolaşımdaki pay miktarının artmasına yol açacak şekilde halka arza konu edilmeyeceğini;  Halka Arz Eden Pay Sahibi Doğan  Şirketler Grubu Holding 180 Gün süreyle dolaşımdaki pay miktarının artmasına yol açacak Borsa’da veya Borsa dışında halka arza konu edilmeyeceğini;   bu doğrultuda bir karar alınmayacağını; taahhüt etmiştir.

Galata Wind Hakkında

Galata Wind Enerji A.Ş. Haziran 2012 yılında Doğan Holding iştiraki olarak devralınmıştır. Yenilenebilir enerji kaynaklı, çevreye duyarlı elektrik enerjisi üreterek, yıllık yaklaşık 300.000 ton karbon salınımının düşmesini sağlayan Galata Wind , Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığının azaltılması konusunda da önemli bir rol oynamaktadır. Hedefi Yenilebilir enerji kaynaklarını doğru kullanarak enerjide ülkemizin dışa bağımlılığını azaltırken, çevreye duyarlı, güvenilir ve sürdürülebilir bir iş modeli ile tüm Türkiye’nin elektrik sağlayıcısı olmak.

Halka arz furyası ile ilgili yaptığımız haberde

Yılın başından itibaren şirketler, bedelli sermaye artırımı ve halk arz yolu ile Borsa İstanbul’dan 4,07 milyar lira sermaye çekti. 7 halka arz ile şirketler toplam 2,23 milyar TL sermaye toplarken, en fazla sermayeyi çeken şirket Galata Wind oldu. ifadelerini kullanmıştık detaylar

Tureks hissesinde neler olmuştu?

TUREKS payının piyasada işlemine ilişkin Hakan Dıravacı adlı şahısa tedbir uygulayacağını açıklamıştı.

Tureks Turizm Taşımacılık A.Ş. (TUREX.E) payının piyasasında Yönerge’nin 6. maddesinde belirtilen emir ve işlemleri nedeniyle yatırımcı hakkında 16/04/2021 tarihinden itibaren 3 ay süreyle “Açığa Satış ve Kredili İşlem Yasağı” ve “İnternetten Emir İletilmesinin Kısıtlanması” önleyici tedbirleri uygulanmaya başlandı.

Hakan Dıravacı en son İhlas Holding A.Ş. (IHLAS) pay piyasasında gerçekleştirdiği şüpheli ve şaibeli işlemler nedeniyle soruşturma geçirmişti.

Mahkeme, Dıravacı’ya 1 milyon 828 bin TL idari para cezası uygulanmasına karar vermiş olup, SPK 2020 yılında yine aynı isim hakkında Doğan Holding hisseleriyle alakalı spekülasyonu nedeniyle ceza vermişti. detaylar

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi

paraajansı

The post Halka arz büyüsü bozuldu mu? Galata Wind’de neler oluyor? appeared first on Para Ajansı.

Facebook Comments