Saturday, September 23rd, 2023

Halka Arzda Yeni Dönem Başlıyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı “Ekonomi Reform Takvimi”ni açıkladı ve bu takvime göre, şirketlerin halka arz süreçlerini kolaylaştıracak düzenlemeler yapılacak.

Proje finansmanı fonu ve projeye dayalı menkul kıymetlere ilişkin gerekli düzenlemeler tamamlanacak. Kamu hizmeti niteliği taşıyan, altyapı, ulaşım, enerji, haberleşme, sağlık vb. alanlardaki projelerin sermaye piyasaları yoluyla finanse edilmesi ve bu yatırımlara vatandaşların iştirak edebilmesi mümkün hale getirilecek. Söz konusu idari düzenlemeler yılın ilk yarısında tamamlanacak. Söz konusu düzenlemeler Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) sorumluluğunda olacak.

Ekonomik Reform Takvimi ile son dönemde atılan başarılı adımlarla sermaye piyasalarının büyümesine önemli katkılar sağlayan Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkan Ali Fuat Taşkesenlioğlu’na da önümüzdeki dönemde daha büyük görevler düşüyor.

Sermaye piyasaları üzerinden şirketlere fon aktarılmasını sağlamak adına halka arzlara büyük önem veren Ali Fuat Taşkesenlioğlu döneminde sermaye piyasaları tarihi başarılara ulaştı. Pay piyasasındaki yatırımcı sayısı 2019 yılsonunda 1 milyon 203 bin kişi iken, 2020 yılı Ekim sonu itibariyle 680 bin kişi artarak 1 milyon 883 bine ulaştı. 2021 yılı başında 2 milyon 156 bine ulaştı.

2019 yılı ilk 11 ayında 1,9 trilyon TL olan pay piyasası işlem hacmi, 2020 yılının ilk 11 ayında 5,7 trilyon TL’ye yükselirken, bu dönemde gerçekleştirilen halka arzlara ise ortalama 20 kat talep geldi. Bu sayede, aracı kurumların 2020 yılı 3. çeyreğindeki yıllıklandırılmış dönem kârı, önceki döneme göre yüzde 150 artarak 1,4 milyar TL’den 3,5 milyar TL’ye yükseldi.

2020 yılı sermaye piyasaları açısından önemli bir ivme kazandı. Şirketler birincil halka arz yöntemiyle 1.1 milyar TL, bedelli sermaye artırımı yoluyla 21.8 milyar TL fon sağladı.

Halka Arzda Yeni Dönem Başlıyor yazısı ilk önce Halka Arz üzerinde ortaya çıktı.

Facebook Comments