Saturday, February 24th, 2024

Hangi iller kırmızı? İşte risk haritasında son durum

Koronavirüs (Coronavirüs) ile mücadelede yaklaşık bir ay önce alınan normalleşme kararları ile Türkiye risk haritası yeniden kırmızı oldu. 58 il yüksek riskli kategorisine girdi. Mavi ile sadece Şırnak kaldı. 58 ile yeniden Cumartesi günü sokağa çıkma yasağı geldi. Sıcak gelişme üzerine vatandaşlar “hangi iller kırmızı kategoride, Türkiye risk haritası son durum ve Türkiye’nin illeri” gibi aramalar yapmaya başladı. Tüm detayları sizler için derledik…

İşte yeni risk haritası işte yeni kararlar

Hangi iller kırmızı: İşte Türkiye risk haritasında son durum

Kırmızı kategoriye giren illere bu risk grubundaki yasaklar ve uygulamalar yeniden geldi. Ankara, İstanbul, İzmir, Trabzon, Çanakkale, Kütahya, Tekirdağ, Kırklareli, Eskişehir’in de aralarında bulunduğu illerde eğitimden restoranların açılmasına kadar bir çok konuda farklı uygulamalar yapılacak.

Türkiye risk haritası ve Coronavirüs (koronavirüs) salgınında 30 bine yaklaşan vaka sayıları nedeniyle kırmızıya bürüdü. Kabine Toplantısı’nda masaya yatırıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan toplantının ardından alınan karaları ve yeni Türkiye risk haritasını paylaştı. Erdoğan 58 ilin kırmızı olduğunu belirtirken yeni yasakları da açıkladı.

Erdoğan “Çok yüksek riskli grubu teşkil eden kırmızı kategorideki illerimizin sayısı, nüfusumuzun yüzde 80’ini teşkil eden 58 şehre ulaşmıştır” sözleriyle alarm veren tabloyu özetledi.

Erdğan’ın açıkladığı risk haritası ile kırmızı kategorideki illerde sadece pazar günü uygulanan sokağa çıkma sınırlaması artık Cumartesi günü de uygulanacak. Peki hangi iller kırmızı kategoride. İşte risk haritası:

Türkiye risk haritası
Türkiye koronavirüs risk haritasını Sağlık Bakanı Fahrettin Koca paylaştı.

Mavi kategoride sadece Şırnak kaldı. Şanlıurfa, Diyarbakır, Batman, Uşak, Bitlis, Van, Hakkari, Muş, Mardin, sarı kategoride yer aldı. Kars, Ağrı Iğdır, Tunceli, Bingöl, Kahramanmaraş, Adana, Hatay, Afyonkarahisar, Burdur, Denizli, Manisa, Kırşehir turuncu kategoride.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni kararları açıklarken Ramazan ayında tüm Türkiye’de hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulanacağını da açıkladı.

Bakan Koca’dan risk haritası paylaşımı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da sosyal medya hesabından Türkiye risk haritası ile ilgili paylaşım yaptı. Koca, “İllerimizin risk durumunu gösteren son haritamız. Virüs gücünü kaybetmiş değil. Bu haritayı maviye çevirmek elimizde. Aşı programı toplum bağışıklığını sağlayana kadar mücadele etmeliyiz. Zor olanı aştık kolay olanı kaybetmeyelim” dedi.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da Twitter’dan yaptığı paylaşımda, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un paylaşımına atıf yaparak eğitim konusundaki sorulara cevap verdi. Yerlikaya, ” Sevgili İstanbullular, Turuncu renk ile yüksek riskli iller arasında yer alan şehrimizde, eğitim kurumlarımızın açılma ve uygulama kriterleri Mili Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk’un ‘un açıkladığı tablodaki gibidir” açıklaması yaptı.

The post Hangi iller kırmızı? İşte risk haritasında son durum appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.

Facebook Comments