Friday, October 22nd, 2021

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Kripto Paralar Hakkında Yeni Açıklama Yayınladı

Türkiye’de kripto paraların artan popülerliği son dönemde regülatörlerin de bunun hakkında planlar yaptığı yorumlarının artmasını sağladı. Aslında Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Bitcoin ve kripto paralarla ilgili detaylı bir çalışma yapıldığı vurgulanmış ancak detay verilmemişti.

Korkulan İddia Kripto Para Vergisi Değil mi?

Gün içerisinde Web Tekno kaynağı tarafından aktarılan bilgide ise kripto para borsalarından kullanıcı bilgilerinin talep edildiği haberi bütün gündemi altüst etti. Kripto para borsalarından direkt olar Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından kullanıcı bilgilerinin istendiği iddiası, bunun vergi ile ilgili olduğu yorumuna yol açtı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ise konu hakkında bir açıklamada bulunarak bunun farklı bir çalışma ile ilgili olduğunu vurguladı.

MASAK, Kripto Para Sektörünü İnceliyor

Twitter hesabından yayınlanan açıklamada sosyal medyada yayılan haberler sonrasında bu bildirinin yayınlandığı da vurgulanmakta. Günümüzde birçok ülkenin finansal suçlarla savaştığını ve mali istihbarat birimlerinin bu konuda adımlar attığını hatırlatan bildiri, ülkemizde de bunun Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) tarafından yapıldığına dikkat çekti.

Bakanlık açıklamasında MASAK’ın söz konusu fonksiyonları icra edebilmek için strateji geliştirip bununla ilgili kurum ve kuruluşlar koordinasyon sağladığı ifade edildi. Buna görüş ve bilgi alışverişinin de dahil olduğunu ekleyen Bakanlık yetkilileri, aslında kripto para borsalarından bilgi toplandığını da doğrulamış oldu.

“MASAK’ın Görev Yetkileri Kapsamında”

Bu doğrulamaya rağmen söz konusu bilgi talebinin ise vergilendirme için değil, terör finansmanını engelleyip kara para aklanmasının önüne geçmek adına gerçekleştirildiği belirtildi. MASAK’ın görev ve yetkileri kapsamında kripto para borsaları ve bu alanda faaliyet gösteren aktörlerden konuyla ilgili bilgi talep edebildiği vurgulanırken bunun normal bir olay olduğuna dikkat çekildi.

Facebook Comments