Monday, May 23rd, 2022

Herkes Tether Davasını Beklerken, Bitcoin (BTC) Fiyatını Aşağıya Çeken Çok Farklı Bir Korku Oldu!

15 Ocak tarihinin toplam piyasa değerine göre en büyük stablecoin olan Tether ve buna karşı açılan davada çok kritik olması, bugün birçok kripto para yatırımcısının diken üzerinde olmasına yol açtı. Tether davasından gelebilecek olumsuz bir haber ile kripto para piyasasının çok sert düşüş yaşanacağı beklenirken darbe hiç tahmin edilmeyen bir noktadan geldi.

Tether Beklenirken Mt. Gox Geldi!

Bir zamanlar dünyanın en büyük kripto para borsaları arasında gösterilen Mt. Gox, yaşadığı saldırı sonucunda bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla milyarlarca dolarlık zarar etti. Çalınan yüz binlerce Bitcoin, mağdur kullanıcılara hala iade edilmedi. 2020 yılı bitmeden Mt. Gox temsil heyetinin ödenecek BTC’ler hakkında karar vermesi ve planının mahkeme sunması bekleniyordu. Plan mahkemeye sunulsa da bu durum basın ile paylaşılmadı ve kullanıcılar bu olayın yarattığı paniği unuttu.

Mt. Gox kripto para borsası ile panik tam unutulmuştu ki bugün gelen haber endişeleri yeniden arttırdı. Seattle merkezli kripto para startup firması CoinLab, Mt. Gox kripto para borsasının mağdurları ve borsa ile anlaşmaya vardı. Aslında 2012 yılında Mt. Gox ile ortaklık imzayan ve borsanın Kuzey Amerika içerisindeki kullanıcılarına hizmet veren CoinLabs, Mt. Gox’u dava eden bir başka kurum konumunda.

CoinLab, Mağdurlara BTC İadesi Yapacak

2013 yılında Mt. Gox’un bizzat CoinLab tarafından dava edildiği biliniyor. CoinLab, Mt. Gox’un sözleşme şartlarını yerine getirmediğini belirtmişti. Şirketin ilk başta talep ettiği tutar 75 milyon dolar iken daha sonra yeni bir dava ile bunun 16 milyar dolara çıkartıldığı biliniyor.

BTC İçin Panik Başladı

Bloomberg muhabiri Matt Leising tarafından aktarılan bilgilere göre uzun süre devam eden yasal süreç tamamlandı.  CoinLab tarafından yapılan açıklamada mağdurların kayıp Bitcoin fonlarının %90’ına kadar alabileceği belirtiliyor. Söz konusu miktar yani Kuzey Amerika içerisindeki kullanıcıların kayıp fonlarının %90’ı yaklaşık olarak 137.891 BTC’ye yani yaklaşık 5 milyar dolara denk geliyor.

Şubat 2014 tarihinde iflas eden kripto para borsasının o tarihlerde ise toplamda 850.000 BTC kaybettiği biliniyor. Yıllardır ellerindeki BTC’lere ulaşamayan Mt. Gox mağdurlarının bu olay sonrasında fonlarının büyük kısmını satması bekleniyor. Bu durum da piyasalarda ciddi bir Bitcoin paniği yarattı.

Facebook Comments