Tuesday, January 31st, 2023

Herkesin Gözü Ripple Davası’nda: XRP Fiyatı Nasıl Etkilenecek?

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Aralık 2020’de bir Blockchain şirketi olan Ripple’a ve iki üst düzey yöneticisi Brad Garlinghouse ve Chris Larsen’a karşı dava açtı. Davanın ilk görüşmesi 22 Şubat’ta yapılacak ve tüm kripto ekosistemi bu davadan çıkacak sonuçları bekliyor gibi görünüyor.

Ripple Fiyatı

Davanın açılmasının ardından XRP fiyatı 0,60 dolar seviyelerinden 0,17 dolara kadar geriledi. Büyük bir düşüş yaşayan XRP, davanın açıldığı dönemdeki fiyat seviyelerine 1 ay geçmeden döndü. Ancak bu süreç içinde 0,20 dolar ile 0,30 dolar bandında  uzun bir süre seyrettiği görülüyor.

Nitekim XRP fiyatını ilk etapta yükselten gelişme WallStreetBets hareketi ile başlayıp Ripple topluluğuna sirayet eden pump hareketi oldu. Ripple topluluğu bir araya gelerek çok kısa sürede XRP fiyatının 0,35 dolardan 0,75 dolara kadar yükseltti. Ancak bu bir pump’dı ve haliyle bir dump ile sonuçlandı. XRP fiyatı yükselişinden daha hızlı bir şekilde 0,38 dolara geriledi.

XRP Mücadele Ediyor

Bu pump and dump’ın arkasından fiyatın düşmeye devam edeceği ve 0,30 doların altının yeniden görüleceği düşünülüyordu. Ancak XRP fiyatının mücadeleyi bırakmadığı görülüyor ve fiyat hala 0,50 dolarlık önemli seviyenin üzerinde bulunuyor.

Analistlere ve yatırımcılara göre XRP’nin güçlü duruşu, Ripple-SEC davasından çıkacak olan karara bağlı bir şekilde şekilleniyor. Çünkü birçok yatırımcı bahsi geçen davada Ripple’ın haklı çıkmasını bekliyor. Dolayısıyla fiyat beklentileri de yükseliş yönünde şekilleniyor.

XRP Tekrar Çakılır Mı?

Piyasanın birçok önemli ismi XRP’den uzak durulması gerektiğini ifade ediyor. Çünkü onlara göre XRP hem merkezi bir varlık hem de şu anki dava belirsizliğini koruyor. Bu sebeple XRP şu anda piyasadaki en riskli varlıklar arasında yer alıyor.

SEC davasından olumsuz bir sonuç çıkmasının ise XRP fiyatını yeniden 0,30 ve hatta 0,20 doların altına çekebileceği ifade ediliyor.

Facebook Comments