Saturday, September 23rd, 2023

Herkesin Konuştuğu BitClout Platformuna Mahkeme Celbi!

ABD’nin en büyük hukuk firmalarından birisi olan Anderson Kill, son günlerde herkesin dilinde olan BitClout isimli kripto para ve blockchain projesine işlemlerin durdurulması için faaliyet durdurma kararı gönderdi.

Önde Gelen Yatırım Şirketlerinden Yatırım Aldı

BitClout, Coinbase, a16z, Pantera ve akla gelebilecek neredeyse bütün kripto para sektörü odaklı yatırım firmasından yatırım alıp devrimsel bir teknolojiyi hayata geçirmeyi hedefleyen platform olarak bilinmekte. Twitter benzeri bir yapıya sahip olan BitClout, sosyal medya platformunu kullananların kendi kripto para birimine sahip olmasını sağlıyor.

BitClout üzerinde şu an Twitter ile diğer sosyal medya platformlarındaki en ünlü ve aktif 15.000 kişinin profili otomatik olarak oluşturuldu. Platformu kullanmak için ya söz konusu kişilerden birisi olmak ya da platforma giriş şifresini bulmak gerekiyor.

Ünlü CEO’lar, BitClout’a Katıldı

Kullanıcıların her biri için farklı bir kripto para birimi olmanın yanı sıra ağın kendi kripto para birimi BitClout da yatırım değeri taşıyor. Gemini kripto para borsasının kurucuları Winklevoss kardeşler, ünlü milyarder Chamath Phalipatiya ve FTX CEO’su Sam Bankman-Fried gibi isimlerin şimdiden katıldığı platforma yönelik yasal tehditler ise artmakta. Anderson Kill’in temsil ettiği Brandon Curtis, kendi adının ve markasının bu şekilde tokenleştirilmesine karşı çıktığını belirtti.

Curtis’in avukatları, BitClout’un Kaliforniya kanunlarını birkaç kere çiğnediğini ve kişisel veri konusunda ihlale varan adımlar attığını vurgulamakta. Curtis, Bitcoin’in modelini risk sermaye şirketlerinden fon toplamak için kullanmakla itham ettiği Bitclout platformuna karşı yasal adımını çoktan attı.

BitClout, Merkezsiz Değil mi?

Platform tamamen merkezsiz olsa da bunun arkasında ünlü girişimci Nader Al-Naji’nin olduğu belirtilmekte ve davada kendisinin de adı geçiyor. İnsanların kimliklerinden kazanç elde etmekle suçlanan Naji ise bu iddiaları reddetmekte.

BitClout‘un Elon Musk gibi ünlü isimlerin profillerini de platformda listelediği ve bu isimlere yapılan yatırım sayesinde kazanç elde ettiği vurgulanmakta. Curtis’in profilinin 24 Mart 2021 tarihinin sonuna kadar platformdan kaldırılması talep ediliyor ve aksi taktirde davanın kızışabileceği belirtilmekte.

BitClout ise şimdiden milyonlarca dolarlık fonlama ve yatırım elde ederek merkezsiz bir şekilde büyümeyi sürdürmekte. Bu davaların merkezsiz bir platforma ne kadar etki edeceği ise merak konusu.

Facebook Comments