Sunday, April 14th, 2024

Hint borsası CoinDCX, ülkede1 milyar dolar değere ulaşan ilk platform oldu!

Kripto paralar konusunda bu seneye kadar adı sert yasaklarla anılan ülkelerden olan Hindistan’da bu sektörde şaşırtıcı değişimler yaşanmaya başlarken, ülkede kripto paralara olan ilgi her geçen günd e artmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz sene 200 milyon dolar piyasa değeri olan kripto para endüstrisi bu sene ise 40 milyar dolara ulaştı. Bu büyük para girişi Hint gençlerinin dijital varlıklara olan ilgisini gösterirken, büyüme borsalara da yansıdı.

1 milyar doları geçen ilk şirket

1.3 milyar nüfuslu ülkenin tanınan borsalarından olan CoinDCX, 6.7 milyar rupi yani 90 milyon dolarlık yatırım aldı ve Hindistan’da 1 milyar dolar değeri aşan ilk kripto para borsası oldu. Fonlama turuna, Facebook’un kurucularından olan Eduardo Saverin’in B Capital Group şirketi liderlik etti.

Medyada daha önce de haberleri yer alan fonlama turunun diğer üyeleri ise Coinbase, Polychain, Block.one ve Jump Capital’dı. Gelen yeni sermayenin borsanın kadrosunun genişletilmesine harcanacağı ve sayının önümüzdeki 6 ayda 400’e çıkarılmasının plânlandığı belirtildi.

Hedef 50 milyonluk kullanıcı sayısı

CoinDCX’ten de yapılan açıklamada önümüzdeki birkaç senede borsanın kullanıcı sayısını 3 milyondan 50 milyona çıkarmak istediği belirtildi. Uzmanlar ise Hindistan gibi regülasyonalrda ciddi belirsizliklerin olduğu bir ülkede böyle bir yatırımın çok büyük bir başarı hikayesi olduğunu belirtiyor.

Yüksek Mahkeme’nin yasağı kaldırması şaşırtmıştı

2020’den önce ülkede birçok kripto para borsası kapanmış, bu senenin Ocak ayında da tüm özel kripto paraların yasaklanması parlamento gündemine alınmıştı. Ancak Mart ayında Yüksek Mahkeme’nin, bankaların kripto para şirketlerine hizmet vermesini yasaklayan genelgeyi geçersiz kıldığını açıklaması olumlu anlamda şaşkınlık yaratmıştı.

 

 

The post Hint borsası CoinDCX, ülkede1 milyar dolar değere ulaşan ilk platform oldu! appeared first on Bitcoin haberleri – Uzmancoin – Kripto para ve Blockchain.

Facebook Comments