Saturday, February 24th, 2024

HSBC dolar kuru için 6.50 tahmininde bulundu

HSBC, Merkez Bankası’nın sıkı para politikası duruşu, cari açıkta düşüş, yerlilerin dolarizasyon eğilimindeki yavaşlama, yabancıların lira iştahındaki artış gibi etkenlerle yıl sonu için daha önce 7,10 olan Dolar/TL tahminini 6,50’ye indirdi.

Kurum değerlendirmesinde “Dolarizasyonun terse dönmesi ve sermaye akımları Merkez Bankası’nın rezervlerini güçlendirmesine kapıyı aralayabilir. Bize göre şeffaf, uygun bir Döviz alım programı TL aleyhine etki yaratmaz” ifadelerini kullandı.

Kuruma göre olası bir döviz alım programı makro ve finansal riskleri azaltacağından Türk Lirası için pozitif dahi olabilir.

 

Yazının Kaynağına Buradan Ulaşabilirsiniz

 

Bank of America’dan TL’de yeni pozisyon kararı

Faiz artışlarının önümüzdeki toplantı sonrasında sonlanacağını öngören Bank of America Euro/TL’de kısa pozisyonunu kapattı. Banka, Türk Lirası ile ilgili görüşlerinin negatife dönmediğini ekledi.

Bank of America, 19 Kasım’da 9,04’ten açtığı Euro/TL kısa pozisyonunu 8,54 seviyesinden kapattı.

Dolar/TL ‘nin 14 günlük göreceli güç endeksinin bu yıl ikinci defa 30 seviyesinin altına düştüğüne değinen kurum, bunun Döviz çiftlerinin çok fazla ve çok hızlı yükseldiğine işaret ettiğini söyledi.

Banka “Dolardaki teknik bir geri dönüş ve ABD enflasyonunun beklenenden yüksek gelmesi riski arbitrajlı işlemlere zarar verecektir.” dedi.

Bank of America’nın Türkiye’de para politikası yetkililerinin gelecekteki toplantıdan sonra bir daha faiz artırımına gitmeyeceğini öngördü.

Paylaştığı bir araştırma notunda, “Türk Lirası’na karşı bakış açımız negatife dönmüş değil, benzerlerine kıyasla gösterdiği olumlu performansı ortaya çıkaran nedenler şu anda fiyatlamalara dahil edilmiş olabilir.” diyen Bank of America Analisti David Hauner, “Merkez Bankası’nın önümüzdeki toplantıda da faiz artırmasını bekliyoruz fakat bu faiz artırılan son toplantı olabilir.” diye belirtti.

The post HSBC dolar kuru için 6.50 tahmininde bulundu appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments