Tuesday, April 16th, 2024

Huawei, İlk Yarıda % 29 Düşüşle 49,5 Milyar $ Ciro Yaptı

Huawei Technologies bugün ilk yarı sonuçlarını açıkladı. ABD’nin kısıtlamalarının sonuçları görülmeye başlandı. İlk yarı gelirlerinin, yıllık bazda % 29 düşüşle 49,56 milyar $ olarak gerçekleştiği raporlandı. Bu şirketin tarihindeki en büyük düşüş. Ancak şirketin net kar marjı geçen yılın aynı dönemindeki %9.2’den %9.8’e yükseldi.

2019’da eski ABD Başkanı Donald Trump, Huawei’yi ihracat kara listesine aldı ve ABD menşeli kritik teknolojiye erişmesini engelledi, bu da kendi yongalarını tasarlama ve dış satıcılardan bileşenler tedarik etme yeteneğini etkiledi.

Huawei, gelir düşüşünü tüketici elektroniği işini engelleyen “dış faktörlere” bağladı. Şirket, geçen yılın ikinci çeyreğine kadar dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisiydi, ancak o zamandan beri küresel ilk beşin altına düştü. Şirketin tüketici elektroniği işinin geliri, bir yıl öncesine göre yaklaşık %47 veya 18,6 milyar $’dan fazla düştü. Eskiden akıllı telefonlar olmak üzere tüketici elektroniği satışları, Huawei’nin toplam gelirlerinin %50’sinden fazlasını oluşturuyordu.

Tüketici elektroniğinde düşüşün bir nedeni de Honor markasının, geçen kasım ayında ayrılarak kendi başına marka haline gelmesi.

Şirket, Haziran ayında Harmony işletim sistemini piyasaya sürmeye başladı, yani artık Google’ın Android platformuna tamamen bağımlı değil.

Huawei’nin telekom ekipmanı işi ise, yıllık %14’lük bir gelir düşüşü gördü. Huawei bunu, Çin’deki 5G dağıtımının yavaşlayan hızına bağladı.

Şirketin akıllı şehirler, finans, ulaşım, enerji, üretim ve eğitim için dijital çözümleri içeren kurumsal iş grubu, gelirinde yıldan yıla büyüme bildiren tek iş grubuydu. Şirket, yurt dışı pazarların yılın ilk yarısında bu segmentte yurt içi büyümeden daha iyi performans gösterdiğini söyledi.

Huawei’nin dönem başkanı Eric Xu, kazanç açıklamasına eşlik eden bir açıklamada, şirketinin amacının “hayatta kalmak ve bunu sürdürülebilir bir şekilde yapmak” olduğunu söyledi ve tüketici işinden elde edilen gelirdeki düşüşe rağmen, “taşıyıcı ve kurumsal işlerimizin istikrarlı bir şekilde büyümeye devam edeceğinden eminiz” dedi.

Huawei, İlk Yarıda % 29 Düşüşle 49,5 Milyar $ Ciro Yaptı – Türk İnternet.

Facebook Comments