Friday, October 22nd, 2021

Huawei kan kaybediyor: ABD baskısı işe yaradı mı?

Donald Trump’ın Huawei’yi kara listeye almasının ardından uzun bir süre geçti. Ancak ABD başkanının değişmesine rağmen Çinli üreticin kara listeden çıkarılmaması, bu politikanın Donald Trump yerine ABD’ye ait olduğunu gösteriyor. Huawei pazar payı 2020 içerisinde bir miktar artmış olsa da şirket, dördüncü çeyrekte kayıp yaşadı. Uzmanlar, bu kaybın 2021 yılında da devam edebileceğini söylüyor.

Çinli akıllı telefon üreticisi için tek çıkış yolu HarmonyOS mu olacak?

Huawei P50 serisi ve HarmonyOS tanıtım tarihi sızdı – ShiftDelete.Net

Huawei pazar payı 2020’nin dördüncü çeyreğinde yüzde 8.4’e geriledi

Donald Trump, Mayıs 2019’da Huawei’yi ve ona bağlı kurumları kara listeye ekledi. Böylece Google hizmetleri ve uygulamaları, Huawei’nin yeni cihazlarında bulunmadı. Bu durum, özellikle ABD ve Avrupa’daki pek çok kullanıcının Huawei logolu akıllı telefon almasını engelledi. Ancak şirketin özellikçe Çin ve Asya pazarındaki popülaritesi, yaptırımların hemen hissedilmemesini sağladı.

Bloomberg’in haberine göre Huawei, bu zamana kadarki en zor yılını geçirdi. Şirketin son çeyrek geliri rekor seviyede düşüş yaşadı. 2019’un son çeyreğinde yüzde 15.2 olan Huawei pazar payı, 2020’nin son çeyreğinde yüzde 8.4’e geriledi. Yılının tamamına baktığımız zaman satışlar ve kar sırasıyla yüzde 3.8 ve 3.2 arttı. Ancak bu yükselişi sağlayan ürünlerin başında 5G baz istasyonları yer aldı.

2020’nin son çeyreğinde akıllı telefon pazarında en fazla büyüyen şirket ise Xiaomi oldu.

Mate 40 ve P40 serisinin Google servislerinden mahrum olması, yılın sonuna doğru akıllı telefon satışlarını büyük ölçüde etkiledi. Huawei’in üç başkan yardımcısından biri olan Ken Hu, “Akıllı telefon işimizdeki tedarik kısıtlamaları bizde büyük bir etki yarattı ve akıllı telefonlarımızın tedarikinde net bir resim göremedik. Bunun Huawei için haksız bir durum olduğunu ve bize çok fazla zarar verdiğini düşünüyoruz.” dedi.

Huawei otomobiller için akıllı bağlantılar üretecek – ShiftDelete.Net

ABD Başkanı Biden ve yönetimi, Çinli şirket üzerindeki baskıyı hafifletmiyor. Huawei, mobil pazar payı kaybını minimuma indirmek için farklı pazarlara yönelmek zorunda kaldı. Şirket sağlık hizmetleri, kömür madenciliği ve hatta domuz yetiştiriciliği için yeni teknolojiler geliştirmeye başladı. Son haberler ise otonom araç endüstrisine girmeyi düşündükleri yönünde.

Dünyanın en kapsamlı 5G patent portföyüne (3007) sahip Huawei, Apple ve Samsung gibi şirketlerden bu patentleri kullanmaları için ücret almaya başlayacağını söyledi.

The post Huawei kan kaybediyor: ABD baskısı işe yaradı mı? appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.

Facebook Comments