Friday, October 22nd, 2021

Huawei yaptırımlara rağmen kan kaybetmedi

Huawei, geçtiğimiz yıl Trump hükümetinin gerçekleştirdiği yaptırımlarla ilgili rapor yayınladı. Yaptırımlar nedeniyle Amerika’daki satışlarında düşüş yaşayan Huawei, kaybını Çin’deki hakimiyetiyle dengeliyor.

Huawei zararını Çin’de telafi etti

Huawei, geçen yıl ABD yaptırımlarının kendileri üzerindeki etkisini gösteren 2020 yılıyla ilgili mali bilgiler içeren bir rapor yayınladı. Rapora göre Kuzey Amerika ve Avrupa’dan gelen gelirin önemli ölçüde düştüğü görülüyor. Firmanın tüm bunlara rağmen güçlü bir performans sergilemesinde ise, Çin’deki yüksek satışların etkili olduğu ifade edildi.

huawei-trumpin-yaptirimlarina-ragmen-kan-kaybetmedi

Rapora göre şirketin 2020 geliri 2019’a kıyasla yüzde 3,8 artışla 891,4 milyar yuan (136 milyar dolar) oldu. Net kar ise yüzde 3,2 artışla 64,6 milyar yuan’a (9,86 milyar dolar) yükseldi. Huawei’nin geçen yılki satışlarının yüzde 66’sı Çin’de olurken, bu rakam bir önceki dönem yüzde 59’du. Firmanın Amerika’da elde ettiği gelir ise yüzde 24,5 seviyesine düştü.

Intel Core i9-11900K’da aşırı güç tüketimi sorunu

Firmanın Çin’deki bu büyümesinde en önemli dayanak olarak yerel 5G pazarındaki atılımları gösterildi. En yakın rakibi Nokia, pazarda atıl durumda kalırken, şirketin 5G ağ yayılımı Orta Doğu ve Afrika’da da aynı grafiği sürdürdü. Ancak Amerika’daki keskin gelir düşüşü ise telekom pazarındaki yatırım dalgalanmalarına bağlandı. Zira 5G sunumu için birçok ülke, Huawei yerine Samsung’u seçti.

CD Projekt Red, Cyberpunk Online’dan vazgeçti!

İsimsiz bir Huawei yöneticisi tarafından Washington Post’a yapılan açıklamada 2020’nin şirket için gerçekten zor bir yıl olduğu belirtildi. Ayrıca ABD tarafından uygulanan ihracat kısaltmalarının Huawei üzerinde büyük bir etkisi olduğunun altı çizildi. Yönetici “Uzun vadede bunun ABD endüstrisine ve aynı zamanda rekabet avantajına zarar verdiğine inanıyoruz. Bunun yanında şirketimiz, Yeni başkan Biden’ın eski başkan Trump’ın getirdiği kısıtlamaları gevşetebileceğine dair herhangi bir işaret görmedik” dedi.

Kaynak: The Verge

The post Huawei yaptırımlara rağmen kan kaybetmedi appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.

Facebook Comments