Monday, April 15th, 2024

IDEA Coin: Ideology Nedir? 

Ideaology platformu, girişimcileri ve girişimcilerin fikirlerini desteklemek isteyen profesyoneller ve yatırımcılar için güvenli ve verimli bir ortam oluşturmayı hedefliyor. Mevcut çözümlerin pahalı, yavaş ve merkezi olduğunu ifade eden Ideaology, geliştirme ekipleri ve yatırımcılar arasında bir köprü görevi görmeyi ve aynı zamanda ucuz, hızlı ve merkezsiz olmayı amaçlıyor. Özetle, Fiver ve Freelancer gibi global hizmet marketlerinin Kripto versiyonu olarak karşımıza çıkıyor Ideaology.

Ideaology Nedir?

Ideaology’nin arkasında yetenekli girişimcilerden, serbest çalışanlardan ve geliştiricilerden oluşan bir ekip bulunuyor. Yapılan açıklamalara göre ekip çalışırken aynı zorluklarla karşılaştıkları için bir araya geldi ve Blockchain dünyasına Ideaology çözümünü getirmek için çalışmalara başladı. Hali hazırda beta aşamasında çalışan bir platform sitesi olan projenin sitesi activeidea.com aktif olarak üye alımına başlamış durumda.

Ideaology’nin CEO koltuğunda oturan Khaled Alkalbani aynı zamanda platformun kurucusu olarak da yer alıyor. Amar Kovačević’in ise CTO ve kurucu ortak olarak görev aldığı görülüyor.

Ideaology, “Bir fikrim var ve bu fikri geliştirmek istiyorum. Bunun için de tüm ihtiyaçlarımı tek bir platformda bulmak istiyorum.” düşüncesine sahip geliştiriciler ve girişimcilerle bu projelere yatırım yapmak ve gelişmelerine katkıda bulunmak isteyen yatırımcıları bir araya getiriyor. Bunun yanında geliştiriciler sadece projelerine yatırımcı bulmakla kalmıyor, aynı zamanda alanında uzmanlaşmış kişilerle birlikte çalışabiliyor ve projelerine çalışan alabiliyor. Ayrıca fikir sahipleri, kendi fikirlerine benzer projelerle de Ideaology sayesinde ortaklık kurabiliyor.

Bunlara ek olarak platform kullanıcıların ihtiyacı olabilecek kodları, şablonları ve eğitimleri de sunuyor. Ideaology’de bulunan “Creative market” üzerinden kullanıcılar, projeleri için gerekli olan tüm araçlara erişebiliyor. Ayrıca Ideaology sayesinde yarı zamanlı ya da tam zamanlı pozisyonlarda çalışmak isteyen kişiler de kendilerine uygun projeler için başvuru yapabiliyor.

Öte yandan proje sahibi kişiler projelerini yatırımcı havuzuna sunarak projeleri için kitle fonlaması imkanından da faydalanabiliyor.

IDEA Coin Nedir?

IDEA token, ERC-20 tabanlı bir kripto para birimidir ve Ideology platformunun yerel fayda token’ı olarak hizmet vermektedir. Yapılan açıklamalara göre IDEA coin’in 3 temel amacı bulunuyor:

  1. Opsiyonel ödemelerde kullanılıyor.
  2. Ideaology kişisel cüzdanına sahip kullanıcılar yüzde 50’ye varan indirim ve kitle fonlaması oylama hakkı elde ediyor.
  3. Ideaology platformunda yapılan tüm fonlamalarda IDEA kullanılıyor.

Yapılan açıklamalara göre IDEA’nın maksimum arzı 500 milyon adet olacak. IDEA token’larının piyasaya sürülmesi, geri alımı ve yakılması ise platformun ağ büyümesini, talebini ve kullanımını dikkate alan politikalarına uygun olarak Ideaology Portal LLC tarafından yönetilecek.

Ideaology, IDEO token’larının %54’ünün yani 270 milyonunun satışa sunulduğunu, bu rakamın ise %1,2’sinin özel satışla, %1,9’unun 1. tur IEO ile ve %2,2’sinin 2. tur IEO ile satışa çıktığı ifade ediyor. Sonrasında ise ağ büyümesi ve talebine göre 2 yıllık dönemde aylık yüzde 10’luk dilimlerin kilidi açılacak.

Bunlara ek olarak halka arz sonrası satılmayan ve kalan token’ların %38,6’sı 2 yıl boyunca kilitli kalacak. Kilidin açılmasından sonra ise yine ağ büyümesi ve talebine göre 5 yıllık dönem boyunca aylık dilimlerde token’lar piyasaya sürülecek.

Platformun açıklamalarına göre token’ların %6’sı ödüllere ve “Ask Me Anything” etkinliklerine ayrılacak.

Bunların yanında IDEA token bugün Bitcoin.com, P2PB2B, ve Uniswap’de listelenmeye başlandı. 2021’in ilk çeyreğinde daha fazla borsa listelenmesi sağlamayı amaçlayan platform, IEO’nun 2. turunu 0,09$= 1 IDEA fiyatlamasıyla gerçekleştirdi. IDEA token’ın borsalarda işlem görmeye başlaması ile fiyatı haberin kaleme alındığı anda 0,2 $ dan işlem görüyor. Buna ek olarak Ideaology online cüzdanın da 2021 yılının ilk çeyreğinde kullanıcılar ile buluşmasını planlıyor.

Facebook Comments