Saturday, February 24th, 2024

IFF raporu: Gelişen piyasalara Ocak’ta 53,5 milyar dolar girdi

Uluslararası Finans Enstitüsü’nün (IFF) yayınladığı verilere göre, gelişmekte olan piyasa hisse senetleri, 2020 yıl sonundan itibaren ivme kazanarak Ocak ayında yaklaşık 53,5 milyar dolarlık net yabancı sermaye akışı gördü. Böylelikle, gelişmekte olan piyasalara pozitif sermaye akışlarının art arda yükseldiği kaydedilen onuncu ay oldu.

Enstitüye göre gelişmekte olan piyasa hisse senetlerine yerleşik olmayan portföy girişi geçtiğimiz ay 9,4 milyar doları, borçlanma araçları ise 44,2 milyar doları geçti. IFF raporunda, “Piyasadaki yüksek likidite, aşı cephesindeki gelişmeler ve yatırımcıların artan iştahı göz önüne alındığında, gelişen piyasalardaki daha fazla sermaye akışına dikkat çekerek, görünümümüzde yapıcı olmaya çalışıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Bununla birlikte IFF raporu, Ocak ayinin son haftasındaki Asya piyasalarında görülen sermaye çıkışının altını çizerek, Korona virüs salgını sonrasında gelişmekte olan ülkelerde görülebilecek zayıflığı akıllara getirmiş oldu.

Verilere göre, Çin haricindeki gelişmekte olan piyasa hisse senetlerinde 2,7 milyar dolar çekilme gözlemlenirken, Çin hisse senetlerine 6,2 milyar dolarlık sermaye akışı kaydedildi.

Borç tarafında ise, Çin’e akışlar 15,4 milyar doları bulurken, diğer gelişmekte olan piyasaların toplamında bu miktar 29,5 milyar dolar oldu. Veriler, 2020’nin son çeyreğinde gelişmekte olan piyasalara sermaye akışlarının 2013’ten bu yana en yüksek seviyeye ulaştığını ortaya koymakta.

 

 

Kaynak: reuters.com

Çeviri: Cem Cetinguc

The post IFF raporu: Gelişen piyasalara Ocak’ta 53,5 milyar dolar girdi appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments