Sunday, April 14th, 2024

İhracatçılara kesintisiz ihracat platformu

İhracatçılara kesintisiz ihracat platformu

Firmalara 7 gün 24 saat kesintisiz ihracat platformu sağlayan ‘Trade365’ projesi hayata geçirildi. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın da katılımıyla gerçekleştirilen lansmanda, ihracatçı firmaların, yılın 365 günü yabancı alıcılarla buluşma imkanı bulacağı belirtildi.

Projenin tanıtım toplantısına katılan Ticaret Bakanı Ruhsar İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliğinin başlattığı dönüşüm 365 projesinin oldukça yerinde bir proje olduğunu söyledi. 

Dünyayı etkisine alan pandeminin dijital çözümlerin ne kadar önemli olduğunu hatırlattığını belirten Pekcan, bugüne kadar Bakanlığın desteği ile 53 sanal ticaret heyeti gerçekleştirildiğini ifade etti. Pekcan, “Ayrıca 15 sanal fuar tertiplenmiş ve bu fuarlarda doksan iki bin katılımcıya ulaşılmıştır. Sanal heyet organizasyonlarını en etkin kullanan kuruluşlarımızdan birisi de İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliğimiz olmuştur. Birliğimiz organizasyonunda 2020 yılında yedi adet sanal sektörel ticaret heyeti gerçekleştirilmiş olup bu yılın Mart ayı için planlanan bir heyet başvurusu da Bakanlığımızca onaylanmıştır.” dedi. 

1400’DEN FAZLA İKİLİ GÖRÜŞME

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği Başkanı Tahsin Öztiryaki ise “Birlik olarak 2020 yılında 15 ülkede 151 Türk firması ve 450 yabancı firmanın katılımı ile 1.400’den fazla ikili görüşme gerçekleştirdik. Sanal heyetlerimiz üye firmalarımızdan oldukça yüksek talep gördü. Firmalarımız yerel firmalarla iletişim kurarak, pazarı tanıdılar ve bilgi edindiler. Devletin sağlamış olduğu destekler ile fiziki ticaretin yapılamadığı bu dönemde sanal ticareti sürdürebilmemiz için gerçekleştirdiğimiz bu heyetlerin üyelerimizi memnun ettiğini düşünüyoruz.” dedi. 

Öztiryaki, “Trade365 projemiz ile amacımız hem halihazırda dijital dönüşümünü tamamlamış üyelerimize tanıtım desteği sunmak hem de henüz bu dönüşümü gerçekleştirememiş üyelerimize görünürlük imkanı sunmak. Üyelerimiz bu portallara firma ve ürün bilgilerini girerek görünürlük kazanabilecek, reklam, tanıtım ve heyet çalışmaları tek elden yapılabilecek. Hazırladığımız bu web siteleri Türk ihracatçısına ulaşmak isteyen yabancı satın almacılar için de ürünleri ve firmaları kompakt bir şekilde inceleyebilecekleri canlı bir platform görevi görecek. Satın almacılar platformumuza kaydolarak üyelerimiz ile iletişime geçebilecek, pratik bir şekilde online görüşmeleri oluşturabilecekler.” ifadelerini kullandı. 

Facebook Comments