Sunday, December 10th, 2023

‘İhracatın Önündeki En Büyük Engel COVİD-19 Sürecinin Uzaması’

Aralık 2020 ve Ocak 2021 ISO Türkiye İhracat İklim Endeksi eşik verilerini değerlendiren İstanbul Tüccarlar Kulübü Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İlker Önel, Aralık 2020 yılında ISO Türkiye ihracat iklim endeksinin 50,5 eşik değerinin üzerinde kapattığını fakat dış pazarlardaki faaliyet koşullarının sınırlanması sebebi ile Ocak ayında   eşik değerin altına düşerek 49,9 değeri alarak yıla başlamış olduğunu vurguladı.

İstanbul Tüccarlar Kulübü Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İlker Önel, dış pazardaki sınırlanmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

“Başta  Avrupa ülkelerindeki katı kısıtlamalar bizim ana tedarikçilerinden biri olduğumuz pazarlarda ihracatımızın azalmasına sebep oldu. Avrupa’nın tek canlı piyasası Hollanda olurken, İngiltere’de  kısıtlamaların artması üretimin düşmesine ve hammadde ihtiyacında azalmaya sebep oldu. Almanya sınırlı yükseliş kaydetti” dedi.

A.B.D artan ticaretimizin  olumlu yansıdığını ve en yüksek oranlı artışın S.Arabistan’da  yapılan ihracattan kaynaklandığını dile getiren İlker  Önel; “Türk imalat sanayinin ihracat pazarının %2’sini  oluşturan S.Arabistan’da ekonomik aktivitedeki artış ve yaşanan sürecin yavaş yavaş olumluya dönmesi ihracatımıza olumlu yansıdı” dedi.

İhracatın önündeki engelleri değerlendiren Önel;  “Şu an için ihracatımızın önündeki en büyük engellerden biri COVİD-19 sürecinin uzaması ve aşılanmanın vaka artış hızından az olması görülüyor. Diğer taraftan özellikle lojistik anlamında boş konteyner sorunu ve yükselen fiyatları ile dökme yük gemilerinin maliyetinin çok yükselmesi ihracat pazarlarımızda hem operasyonel olarak zayıflamamıza hem de fiyat oluşturmakta zorlanmamıza sebep oluyor” ifadelerini kullandı.

Açıklamalarında gelecek ile ilgili öngörülerine de yer veren Önel;    “Vaka sayılarının önümüzdeki süreçte azalması ve normalleşmenin hızlanması ile birlikte özellikle tedarik zincirlerindeki sorun ortadan kalktığında ihracatımızın ivme kazanacağını ve ülkemizin yeni bir rol üstleneceğini umut ediyoruz” dedi.

The post ‘İhracatın Önündeki En Büyük Engel COVİD-19 Sürecinin Uzaması’ appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments