Sunday, December 3rd, 2023

İki Milyarder İsimden Yeni Bitcoin (BTC) Açıklaması!

bitcoin gates

Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) durdurulamayan yükselişi fiyatın 52.300 dolara kadar yükselmesini sağladı. BTC/USD işlem çifti bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla hafif bir düzeltme yaşasa da uzmanlar uzun vadede yükselişin devam edeceğinden emin.

Bitcoin İki Önemli İsmi İkna Etti

Bitcoin’in 38.000 dolarda yaşadığı sert düzeltmeden kurtulmasını sağlayan Elon Musk ve Tesla’ya ise yakın zamanda yeni isimlerle kurumlar eklenebilir gibi gözüküyor. “Bono Kralı” olarak bilinen milyarder yatırımcı Jeffrey Gundlach, bugün yaptığı açıklamasında Bitcoin’in altına kıyasla bir konuda üstünlük elde ettiğini belirtti.

Gundlach, özellikle koronavirüs salgınının olduğu ve teşvik ödemelerinin yapıldığı bu dönemde, Bitcoin’in altından çok daha iyi performans gösterdiğini itiraf etti. Bu itirafın altın yatırımı ile ünlü olan birisinden gelmesi ise oldukça iyimser bir haber. Bu ifade aslında Bitcoin’in teşvik ödemeleri için sınırsız para basılan bir durumda enflasyona karşı daha fazla direnç gösterdiğini ortaya koymakta.

Bill Gates de Bitcoin’de Fikir Değiştirdi

Gundlach’a ise dünyanın en zengin ilk 5 isminden birisi olan Bill Gates katıldı. Bill Gates, 2018 yılında yaptığı açıklamada lider kripto para birimi Bitcoin’i sert bir şekilde eleştirdi. Gates o tarihlerde Bitcoin’in bir varlık sınıfı olarak hiçbir şey üretmediğini ve bunun fiyatının yukarı çıkmasının beklenmemesi gerektiğini belirtti.

Gates, Bitcoin’in “daha aptal teorisine” uygun bir varlık olduğunu belirterek aslında yatırımcıları da sinirlendirdi. Gates’in bunun devamında yaptığı açıklamada Bitcoin ile sadece short pozisyon açacağını yani düşüş beklediğini belirtmesi ise sektöre ne kadar yabancı olduğunu ortaya koydu.

Microsoft, Bitcoin Alacak mı?

Microsoft kurucu ortağının bu açıklamasından beri BTC fiyatının 7 kata yakın yükseliş elde ettiği görülüyor. Gates ise bugün yaptığı açıklamasında Bitcoin konusunda fikrini değiştirmiş olabileceğini ifade etti. Gates, Bitcoin’ fiyatının şu an yükseliş yaşadığını ancak bunun temel olarak oluşan FOMO’dan kaynaklandığını ima etti. Gates yine de BTC hakkındaki görüşünü değiştirdiğini ve artık buna nötr baktığını açıkladı.

bill gates

Microsoft’un Tesla’dan sonra Bitcoin alabilecek şirketlerden birisi olduğu iddia edilse de bu iddia Microsoft tarafından yalanlandı. Microsoft Başkanı Brad Smith tarafından yayınlanan açıklamada şirketin şu an BTC almayı düşünmediği belirtildi.

Facebook Comments