Monday, February 26th, 2024

İklim Değişikliğine karşı finansal tedbirler hızlanıyor

Avrupalı bankalar, Amazon yağmur ormanlarının korunması kampanyaları sonrasında Ekvator’un ham petrol ticaretine finansman sağlamayı durdurma kararı aldılar.

Ekvator Amazonu’nun Yerli Halkları Konfederasyonu Başkanı Marlon Vargas’ın yaptığı açıklamaya göre, Credit Suisse, ING, ve BNP ParibasEkvator ham petrol ticaretine finansman sağlamayı durdurma kararı aldılar.”Bankaların verdikleri bu taahhüt bir kilometre taşı” diye konuşan Vargas, bankaların ekonomik kalkınmanın başka biçimlerini finanse etmelerini ancak petrol çıkarmaya finansman sağlamamaları gerektiğini vurguladı.

Ağustos ayında yayınlanan bir rapor Ekvator bölgesinden çıkarılan petrolün ABD’ye satılmasına geçtiğimiz 10 yılda en çok finansal destek sağlayan bankaları Rabobank, UBS ve Natixis olarak ortaya koymuştu.

İngiltere’de Avam Kamarası Çevresel Denetim Komitesi üyeleri İngiltere Merkez Bankası’ndan (BoE) faaliyetleri global ısınmayı hızlandıran şirketlerin tahvillerini almayı durdurmalarını istediler.

BoE, koronavirüs salgınının ekonomiye etkileri karşısında atılan destek adımları çerçevesinde şirket tahvili alımının geçen yıl ikiye katlayarak 20 milyar GBP seviyesine çıkarmıştı.

Komite Başkanı Philip Dune, BoE Başkanı Andrew Bailey’e gönderdiği mektupta “Banka’nın şirket tahvili alım programını Paris İklim Anlaşması hedefleri iyi uyumlu hale getirme sürecini başlatması acil bir konu”ifadelerini kullandı.

 

 

Kaynak: foreks.com

The post İklim Değişikliğine karşı finansal tedbirler hızlanıyor appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments