Tuesday, November 28th, 2023

IMF, Biden’in 1,9 trilyon dolarlık planında sınırlı enflasyon riski görüyor

Uluslararası Para Fonu (IMF), ABD Başkanı Biden’in 1,9 trilyon dolarlık teşvik önerisi konusundaki tartışmalara katılarak Amerikan ekonomisinin aşırı ısınmasından endişe edenlerin tezlerini desteklemediğini, söz konusu destekle beraber yalnızca sınırlı bir enflasyon riski gördüğünü açıkladı.

IMF baş ekonomisti Gita Gopinath Cuma günkü blog yazısında, geçtiğimiz kırk yıllık deneyimin, ABD fiyat baskısındaki herhangi bir artışın, enflasyonu sürekli olarak Fed’in %2’lik enflasyon hedefinin üzerine çekmesinin olası olmadığını anlattı. İşsizlikteki keskin düşüşün ortasında ücretler yükselirken bile 2009’dan 2019’a enflasyonda görece istikrar olduğunu belirtti ve şu anda %6,3 olan ABD’deki işsizlik oranının istihdamdaki boşlukları olduğundan az gösterdiğini söyledi.

Fon, Biden’in önerdiği gayri safi yurtiçi hasılanın %9’una eşdeğer paketin ABD GSYİH’sını üç yıl içinde kümülatif olarak %5 ila %6 artıracağını ve Fed’in enflasyon ölçüsünün 2022’de yaklaşık %2,25’e çıkacağını tahmin ediyor. Gopinath, Fed’in geçen yıl kabul ettiği yeni politika çerçevesine uygun olarak, merkez bankasının bazen enflasyonun %2 hedefinin üzerine çıkmasına izin vererek önceki düşüşleri telafi etmesine izin verme planına atıfta bulundu.

Yorumlar, IMF’yi önde gelen ekonomistlerin ve piyasa katılımcılarının paketin etkisi hakkında sorular sorduğu bir tartışmaya sokuyor. Lawrence Summers, II.Dünya Savaşı seviyelerine daha yakın bir uyaranın “bir nesilde görülmeyen” enflasyonist baskıları tetikleyebileceği konusunda uyarmıştı. Hazine Bakanı Yellen, politika yapıcıların olası daha hızlı enflasyonla başa çıkma araçlarına sahip olduğunu ve daha büyük tehlikenin çok az şey yapmak olduğunu savunuyor.

Dikkatler ABD TÜFE enflasyonunda

ABD’nin yıllık çekirdek enflasyonu Ocak ayında azalırken, manşet rakamında değişiklik olmadı.

IMF Başkanı Georgieva, bu ayın başlarında, sağlık krizinden kalıcı bir çıkış sağlanana kadar mali destek sürdürülmezse ABD’nin “tehlikeli bir iflas ve işsizlik dalgasıyla” karşılaşabileceği konusunda uyardı.

Bu haftaki ekonomik veriler, ABD ekonomisinde fiyat baskıları oluşmaya başladığını gösterdi. Perakende satışlar, yedi ayda en fazla yükselişle tüm tahminlerin üstüne çıktı ve yılın başında güçlü tüketici talebine işaret etti. Geçen ay üretici fiyatlarının bir göstergesi, 2009 yılına dayanan kayıtlarda en çok arttı, müteahhitler arasında yapılan özel bir anket, ev satışları için sağlam bir yılın ardından inşaat malzemelerinin artan maliyetleri hakkında artan endişelere işaret etti.

Gopinath, fiyatları kontrol altında tutmaya yardımcı olacak faktörlerin, ticareti yapılan mallarda enflasyonu sınırlandıran küreselleşmeden, kar marjlarını ayarlamak için yeterli alana sahip firmalara kadar değiştiğini söyledi. Otomasyon, sermaye mallarının fiyatındaki göreli düşüşlerin yanı sıra, yüksek ücretlerin fiyatlara aktarılmasını büyük ölçüde engelledi.

Gopinath, yine de, kamu harcamalarının istihdam ve üretimde iyileşmeyi sağlarken daha az borç almaya dayandırılması ve yüksek sosyal getiri için iyi hedeflenmesi gerektiği ile gelecekteki harcamalar için daha fazla alan sağlaması gerektiğini söyledi.

Mevcut krizin tarihte neredeyse hiç paralelliği yok, bu da geçmiş karşılaştırmaları riskli hale getiriyor. Gopinath, aşılar uygulandıktan sonra artacak birikmiş talebin güçlü toparlanmayı ve son on yıllardan elde edilen kanıtlara dayanan beklentilere meydan okuyan enflasyonu tetikleyebileceği konusunda da uyardı.

Bloomberg

The post IMF, Biden’in 1,9 trilyon dolarlık planında sınırlı enflasyon riski görüyor appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments