Thursday, April 18th, 2024

IMF, Bitcoin (BTC) ve El Salvador Sarmalı: “IMF’in Başka İşi Gücü Yok Mu?”

Bilindiği gibi El Salvador, geçtiğimiz aylarda Bitcoin’i yasal varlık olarak tanıdı ve ülkedeki tüm ödemelerde BTC’nin kabul edilmesini onayladı. Bu haberin daha söylentileri ortaya çıktığından bu yana ise International Monetary Fund (IMF) gibi pek çok kurum ülkenin hamlesini eleştiriyor.

IMF’in Tepkileri

Washington merkezli kurum, Temmuz ayı sonlarında yayınladığı bir blog yazısında, kripto para birimlerinin yaygın kullanımının makroekonomik istikrarı tehdit edeceğini ve kriptonun yasadışı faaliyetlerle olan bağlantıları yoluyla potansiyel olarak finansal bütünlüğe zarar vereceğini dile getirdi.

Her ne kadar IMF doğrudan El Salvador’a atıfta bulunmasa da Latin Amerika ülkesiyle 1 milyar dolarlık bir kredi için görüşmelerde bulunduğundan bu uyarı işlerin karışabileceği yorumlarının yapılmasına sebep oldu.

IMF’e ek olarak Dünya Bankası da El Salvador’un Bitcoin hamlesine yardım etmeyi reddetti ve IMF aynı dönemde çok dikkatli analiz gerektiren makroekonomik, finansal ve yasal sorunlar konusunda ülkeyi uyardı.

Bunlara ek olarak El Salvador Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yapılan bir ankette, katılımcıların yüzde 90’ından fazlasının ödeme olarak Bitcoin kabul etmek zorunda kalmak istemedikleri ortaya çıkmıştı. Aynı araştırmaya katılanların dörtte üçü ise dolar kullanmaya devam edeceklerini dile getirmişti.

“IMF’in Başka İşi Gücü Yok Mu?”

IMF’in yönelttiği tepkilere ekonomistlerden eleştiriler gelmeye ise devam ediyor. Önemli bir Türk ekononomist olan Özgür Demirtaş da bugün Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşım ile “IMF’in başka işi gücü yok mu?” sözlerini kullanarak şu açıklamayı yaptı:

Bunların yanında El Salvador bu durumun aslında güzel örnek oluşturabilecek bir test olduğunu da tüm dünyanın bu testten faydalanması gerektiğini ifade ediyor.

Facebook Comments