Tuesday, October 3rd, 2023

İngiltere’den Önemli Adım! CBDC Görev Gücü Birimi Oluşturuldu!

İngiltere Merkez Bankası ve Hazine Bakanlığı, dijital para operasyonlarını yürütmek için bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) görev gücü oluşturdu. Bununla birlikte Birleşik Krallık, CBDC çalışmalarında önemli bir adıma imza attı.

BoE ve Hazine Bakanlığı Önemli Bir Adım Attı

İngiltere Merkez Bankası (BoE) ve Hazine Bakanlığı’nın ortak yürüttüğü çalışmada CBDC ile ilgili önemli bir birim oluşturuldu. Medyaya yansıyan son haberlere göre Birleşik Krallık, henüz CBDC üretme konusunda bir karara varmamasına rağmen araştırma birimleri kurdu. Buna göre ilgili birimler, dijital para birimlerinin kullanım durumları ve risklerini inceleme altına alacak. Ayrıca CBDC’nin tasarım özellikleri değerlendirilecek.

Hükümet yetkililerinin son açıklamalarına göre Birleşik Krallık, küresel inovasyonun ileri saflarındaki konumunu sağlamlaştırmak adına uluslararası CBDC gelişmelerini yakın takip ediyor.

Maliye Bakanı Rishi Sunak CBDC çalışmaları hakkında şunları kaydetti: “Vizyonumuz; daha açık, daha yeşil ve teknoloji odaklı gelişmiş bir finans sektörüdür. Bugün attığımız adımların bizi daha da ileriye taşıyacağını düşünüyorum. Bu bağlamda, büyüyen fintech’leri desteklemek, dijital finansın sınırlarını zorlamak ve finansal piyasalarımızı daha verimli hale getirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bununla birlikte teknolojinin olağanüstü potansiyelini yakalayabilirsek, İngiltere’nin dünyanın önde gelen finans merkez konumunu pekiştireceğiz.”

CBDC Görev Gücü’nün Ayrıntıları

CBDC görev gücüne İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı John Cunliffe ve Hazine Bakanlığı Finansal Hizmetler Genel Müdürü Katharine Braddick başkanlık edecek.

CBDC birimi, merkez bankasının dijital para birimi operasyonlarını koordine etmek amacıyla hizmet sağlayacak. CBDC biriminin yanı sıra bazı alt birimler de kuruldu. Katılım forumu; kullanım durumları, CBDC sistemindeki kamu ve özel sektörün rolü ve gizlilik gibi teknik olmayan konuları inceleyecek. Öte yandan teknoloji forumu; CBDC tasarımı, uygulama ve çalıştırma operasyonlarını inceleme altına alacak.

Facebook Comments