Wednesday, October 4th, 2023

Intel çip üretimi ile otomobil pazarına ilaç olacak

Çip üretiminde yaşanan sıkıntının tepe noktaya ulaştığı bu günlerde Intel, rakiplerine göre biraz daha avantajlı. Çünkü Intel, AMD ve pek çok diğer şirketin aksine çip üretimi için kendi tesislerine sahip. CEO değişiminin ardından Pat Gelsinger, Intel haricinde diğer şirketler için de çip üreteceklerinin sinyalini vermişti. Ancak, mavi takımın bu üretimi kendilerini sıkıntıya sokmadan nasıl çözeceği merak konusu. Şimdi ise CEO’nun yaptığı açıklamalara göre Amerikalı silikon üreticisi, otomobil pazarı için çip üretecek.

Daha önce de belirttiğimiz gibi Intel, gelecekte çip krizi yaşamamak için 20 milyar dolarlık tesis kuracağını belirtmişti.

Çip krizine çözüm: Intel’den 20 milyar dolarlık tesis – ShiftDelete.Net

Intel, çip üretimi ile otomobil pazarındaki krizi hafifletecek

CEO Pat Gelsinger, Reuters ile yaptığı röportajda Intel’in otomobil şirketleri için çip üretimine başlayabileceğini söyledi. Halihazırda otomobiller için çip üreten şirketler ile görüştüklerini belirten Gelsinger, şimdiden bazı önemli bileşen tedarikçileriyle anlaşmalara vardıklarını belirtti. Gelsinger ayrıca, otomobiller için çip üretmenin zaman açısından daha avantajlı olduğunu belirtti. Tam üretimin ise 6 ile 9 ay arasında başlaması planlanıyor.

Intel, şimdilik çip üretimi konusunda rakipleri kadar sıkıntı yaşamıyor. Ancak şirket, iş ortaklarına gönderdiği mesajlarda Rocket Lake-S ailesi için stok sorunun yaşanacağını belirtti. Bu durumda otomobil pazarına ayrılan üretim bandının, Intel’in masaüstü işlemci pazarını etkileme ihtimali var.

Otomotiv endüstrisi, devam eden küresel çip kıtlığından en çok etkilenen pazarlardan biri oldu. Ford, GM, Tofaş ve Renault gibi şirketler parça eksikliğinden dolayı üretime ara vermek zorunda kaldı. Intel, yıl içinde otomotiv çipleri üretmeye başlayabilirse büyük firmalara yeni bir tedarik yolu sağlayabilir.

Intel Rocket Lake işlemciler stok sorunu yaşayabilir – ShiftDelete.Net

CEO değişimi ile Intel, çip üretimi konusunda farklı bir yola girdi. Pat Gelsinger, Intel’in sadece kendileri için çip üreten bir firma olarak kalmasını istemiyor. Gelsinger, geçtiğimiz ay Intel Foundry Services isimli yeni bir bağımsız dökümhaneye sahip iş kolunu tanıtmıştı. Bu doğrultuda şirket, başka firmalar için x86, ARM ve RISC-V tabanlı donanımlar üretecek. Amerikalı üretici, bu amaç doğrultusunda Arizona’da 20 milyar dolarlık yeni bir fabrikanın inşaatına başladı. Intel’in nihai hedefleri arasında Apple gibi diğer şirketlere çip üretmek yer alıyor.

Daha önce çip kriziyle ilgili pek çok uyarı yapan teknoloji editörü Erdi Özüağ, bu durumun ulusal güvenlik meselesi haline geldiğini söylemişti. Çip üretimi için adım atan ABD başkanı Joe Biden, çip kıtlığını ulusal güvenlik sorunu olarak dile getiren ilk başkan oldu. Biden, konuyla ilgili Intel, Ford, Google, GM, TSMC ve Dell gibi büyük şirketler ile Beyaz Saray‘da bir araya gelecek.

The post Intel çip üretimi ile otomobil pazarına ilaç olacak appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.

Facebook Comments