Sunday, October 17th, 2021

Intel Tiger Lake U ve H35 serisi işlemciler yenileniyor

Silikon devi Intel, son zamanlarda masaüstü işlemci pazarında büyük sıkıntılar yaşıyor. Aynı sorunları mobil pazarda da yaşamak istemeyen şirket, önlemlerini önceden almaya karar vermiş. AMD‘nin mobil pazarda da Ryzen işlemcilerle iddiasını artırması, Amerikalı üreticinin işlerini zorlaştırıyor. Bu yüzden Intel, Tiger Lake U ve H35 serisi işlemciler için yenileme kararı aldı. Yenilenen işlemciler muadillerine kıyasla daha güçlü olacak.

Her iki işlemci serisi de Intel’in 10 nm SuperFin üretiminden geçiyor.

Intel Core i7-11600H özellikleri ortaya çıktı – ShiftDelete.Net

Yeni Intel Tiger Lake U ve H35 serisi işlemciler ortaya çıktı

Notebookcheck’in sızdırdığı bilgilere göre Intel, Tiger Lake ve H35 serisi için yenileme çalışması yapıyor. Willow Cove çekirdek mimarisine dayanan işlemciler, daha fazla performans vaat ediyor. Ancak, sızdırılan bilgilere göre performans farkı yenilenen H35 işlemcilerde daha fazla olacak. Her iki seri de 4 çekirdek ile gelirken, 6 ve 8 çekirdekli işlemciler ise H serisine saklanıyor.

H35 serisinde yenilenen iki işlemciye gelecek olursak, bunlar i7-11390H ve i5-11320H isimlerine sahipler. Her iki işlemci de muadillerine kıyasla 100 MHz temel hız artışına sahip. Turbo frekansta yaşanan hız artışı ise 300 MHz. Temel frekansla fazla oynanmamasının sebebi ise işlemcinin boştaki güç tüketimini artırmamak.

Intel, H35 serisi işlemciler haricinde Tiger Lake U işlemciler için de yenilemeye gitti. Ancak, bu taraftaki yenileme H35 serisinde olduğu gibi bariz değil. Intel’in burada tam olarak neyi amaçladığını bilemiyoruz. Çünkü kağıt üzerinde yenilenen i7-1195G7 ve i7-1155G7 ile eski i7-1185G6 ve i7-1165G7 işlemcilerinin teknik özellikleri aynı. Bizim tahminlerimize göre, burada yenilenen özellik ise işlemcilerin çoklu çekirdek turbo frekans hızı.

H serisinin de gelmesi ile Tiger Lake ailesi tamamlanacak. Bu seriye ait 6 ve 8 çekirdekli işlemcilerin ne zaman geleceği tam bilinmese bu ay içerisinde görebiliriz.

The post Intel Tiger Lake U ve H35 serisi işlemciler yenileniyor appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.

Facebook Comments