Friday, February 23rd, 2024

IOST Fiyatı Neden Yükseliyor: IOST Rallisinin Arkasındaki 3 Etken

Kripto para birimlerindeki yeni trendleri takip etmek özellikle piyasada kalmak ve para kazanmak isteyen projeler için bir zorunluluk halini aldı. Şu anda kripto para piyasasında iki yeni trend bulunuyor: Merkezsiz finans (DeFi) ve non-fungible token’lar (NFT). IOST ise bu yeni trendlere ayak uydurarak güncel gelişmelerden geri kalmamaya çalışıyor gibi görünüyor.

IOST, DeFi Arenasına Girdi

DeFi’nin kripto para ekosistemine yaptığı katkılar ve özellikle son dönemlerde görülen büyüme etkisini kimse inkar edemez. IOST geliştiricileri de bu potansiyeli fark ederek DeFi ekosistemine adım atan projeler arasına IOST’u da soktu.

Ethereum’daki ağ tıkanıklığı ve yüksek işlem ücretleri, kripto para yatırımcılarını Ethereum ağı dışında alternatifler aramaya yöneltti ve IOST, yeni DeFi platformu Donnie Finance ile ortaklığının bir sonucu olarak artık bu seçeneklerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Ortaklık ilk olarak 4 Aralık 2020’de duyuruldu. IOST sahiplerinin platform yönetişimine katılmak ve yerel DON token’leri kazanmak için protokoldeki token’lerini paylaşmalarını sağlayacak olan resmi lansman bugün gerçekleşecek.

Bu noktada toplam DON arzının yüzde 10’unun yeni başlatılan DeFi platformuna katılımı kolaylaştırmak için IOST token sahiplerine airdrop aracılığı ile dağıtılacağının açıklanmasının ardından IOST fiyatında bir artış yaşandığını belirtmek gerekiyor.

NFT ve IOST

2018 boğa piyasasındaki CryptoKitty çılgınlığına benzer şekilde NFT‘ler kripto para birimi alanında heyecan veren bir konu olarak ortaya çıktı. IRC-722 NFT standardının Nisan 2020’de piyasaya sürülmesinin ardından IOST, Japon blok zinciri oyun geliştiricisi ve danışmanlık şirketi Platinum Egg ile ortaklık kurdu ve TokenLink NFT piyasasının oluşturulmasıyla NFT arenasına adım attı.

Öte yandan IOST, ikincil piyasalarda likit fikri mülkiyet olarak hizmet etmek için NFT’leri kullanarak NFT teknolojisinin uçtan uca elektronik işlemler ve tıbbi veri paylaşımına nasıl uygulanabileceğini göstermek için Japon düzenleyiciler tarafından da seçildi.

Staking ve Hacim Artışı

IOST‘un son fiyat artışının arkasındaki üçüncü itici gücün, Binance ve Huobi de dahil olmak üzere birkaç en iyi kripto para birimi borsalarında staking hizmetinin eklenmesi olduğu düşünülüyor.

DeFi büyüdükçe ve token sahiplerine, sahip oldukları varlıklardan merkezi olmayan bir şekilde getiri elde etmeleri için yollar sundukça, merkezi borsalar, likiditeyi ve kullanıcıları çekmek için giderek daha yüksek getirili yatırım ürünleri sunmak zorunda kaldı.

Facebook Comments