Monday, April 15th, 2024

İran Vergi Dairesi, daha fazla kripto vergisi için yasallaşma istiyor

Kripto para borsalarından daha fazla vergi alınmasını isteyen ülkelere İran da eklenecek gibi gözüküyor. İran Vergi Dairesi INTA, konuyla ilgili olarak bir kanun taslağı sundu. Taslakta ayrıca yasallaşmış olan borsalara yapılan operasyonların azaltılmasının gerektiği belirtildi.

“Yasal borsa operasyonları karaborsayı tetikleyebilir”

Kanun taslağının ilgili bölümünde şu ifadeler yer aldı:

“Kripto para borsalarından vergi toplayabilmek için onları yasallaştırmak gereklidir. Lisanslı borsalara yapılan operasyonlar sınırlandırılmalıdır. Bu tür borsalar yapılan işlemleri de takip ettikleri için onlara karşı yapılan operasyonlar, ters etki yaratabilmekte ve karaborsa piyasası koşullarını yaratabilmektedir”

“İşlem takibi vergilendirme için kullanılabilir”

INTA’ya göre borsalarda yapılan işlemler takip edilerek vergilendirme çok daha kolay yapılabilir:

“Yasal olmuş, lisans almış borsaların kullanıcı kayıtlarını vermek istememesi durumunda cezai işlemler de uygulanabilmelidir. İşlem takibi ayesinde vergilendirme de kolay olacaktır”

INTA’nın ayrıca 3 çeşit vergi belirlediği belirtilirken bunların; sermaye kazanç vergisi, taban fiyat vergisi ve meslekle ilgili vergiden oluştuğu ifade edildi.

Madencilik serbest, ödemeler yasak

Bilindiği üzere İran’da elektrik fiyatlarının ucuzluğu sebebiyle hem yasal hem de kaça olarak çok fazla kripto para madenciliği yapılıyor. Ülkede geçen sene yassal olmayan yüzlerce madencilik tesisi kapatılırken, bu sene de elektrik kesintileri sebebiyle 22 Eylül tarihine kadar madencilik yasaklandı. İran’da kripto para amdenciliği yasak olmasa da, kripto paralarla ödeme yapılmasına izin yok.

Geçen hafta hukuk işlerinden sorumlu başkan yardımcısı da bir kripto parayı diğerine dönüştürmenin yasadışı olmadığını belirtmişti.

The post İran Vergi Dairesi, daha fazla kripto vergisi için yasallaşma istiyor appeared first on Bitcoin haberleri – Uzmancoin – Kripto para ve Blockchain.

Facebook Comments