Friday, February 23rd, 2024

IRISnet Coin Nasıl Alınır?

IRISnet, resmi olarak 1 Mart 2019’da başlatılan bir hizmet protokolü ve kripto para birimidir. IRISnet protokolünün temel amacı, çok çeşitli hizmetler sunan küçük ve orta ölçekli işletmelere blok zinciri tabanlı, açık bir ağ sağlamaktır.

IRISnet (IRIS) Nedir?

Resmi IRISnet Whitepaper’a göre protokol, merkezi olmayan, açık ağların gücünü binlerce işletmeye ve serbest hizmet sağlayıcıya getirmek için farklı kamu ve konsorsiyum blok zincirlerini kullanmayı hedefliyor. İlginç bir şekilde IRISnet, Yunan mitolojisinde gökkuşağının kişileştirilmesi ve Tanrıların habercisi olan Iris’in adını almıştır.

IRISnet, Blockchain teknolojisinin iş dünyasına neler getirebileceğinin yenilikçi bir alanıdır. Çoğu konsorsiyum blok zincirinin sahibi ve büyük şirketler grubu tarafından işletilirken, IRISnet küçük işletme operasyonlarına çözümler getirmeyi amaçlamaktadır.

En son gelişmelerinden biri, iş dünyasına esnek dijital varlık modellemesi ve gizlilik merkezli veri yetkilendirmesi getiren kurumsal bir blok zinciri olan IRITA’dır.

IRISnet protokolünün ana satış noktalarından biri, hem on-chain hem de off-chain yetenekleri birleştirmeyi amaçlamasıdır. İşlemler blok zincirinde yürütülürken, veri işleme ve iş mantığı zincir dışı yürütülecektir. Ayrıca IRISnet, iş operasyonları için akıllı cüzdan gibi ürünler de sunar.

Bunların yanında IRISnet, 2016 yılında kurulan Şangay merkezli bir yüksek teknoloji şirketi olan Bianjie AI’nın arkasındaki teknoloji uzmanları ekibi tarafından tasarlanmış ve geliştirilmiştir. IRISnet’in arkasındaki ekibin bir diğer ayrılmaz parçası, Tendermint fikir birliği motorunun arkasındaki şirket olan Tendermint ve Blockchain’de uygulama geliştirmeyi kolaylaştırmak için tasarlanmış bir ekosistem olan Cosmos’un geliştiricileridir.

IRISnet protokolünün kendi kripto para birimi olan IRIS’in ise ana kullanım durumları şu şekilde sıralanıyor:

  • Fikir birliği düzeyinde IRIS, onaylayıcılar ve delegatörler tarafından, PoS ağını güvence altına almak için kullanılan ve bunun karşılığında ödüller alırken kullanılan staking token’ıdır.
  • IRIS, ağdaki tüm işlemler için varsayılan ücret token’ıdır.
  • IRIS token sahipleri, yönetişim önerileri oluşturarak ve bunlara oy vererek zincir içi yönetişime katılabilir.
  • IRIS, bağlayıcı para yatırma ve ücret toplama için hizmet sağlayıcılar tarafından kullanılan varsayılan ücret token’ıdır

IRIS coin, yazının kaleme alındığı an itibari ile CoinMarketCap verilerine göre 140,492,619 dolar ile 187. sırada yer alıyor. Bunun yanında dolar karşısında 0,1461 USD ile işlem gören IRIS Coin’in 24 saatlik işlem hacminin de 30,605,431 olduğu belirtilebilir.

Bitcoin karşısında 0.000002675 BTC ile işlem gören IRIS Coin, 13 Mert 2020 tarihinde 0,0082 dolar ile dip seviyeyi görürken 22 Nisan 2019 tarihinde 0,1946 dolar ile de rekor kırdı. Şu anda dolaşımda 961,270,313 adet IRISnet Coin bulunuyor ve bu rakamın maksimum 2,008,633,764 IRISnet coin’e ulaşacağı ifade ediliyor.

IRIS Coin Nereden Alınır?

IRIS Coin, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para alım satım platformu Binance aracılığı ile hızlı ve güvenli bir şekilde satın alınabilir.

IRIS Coin satın almak için öncelikle Binance’e üye olmak ve ardından itibari para göndermek gerekiyor. Türk Lirası ya da dolar gibi bir itibari para gönderiminin yapılmasının ardından IRIS Coin’in işlem gördüğü Bitcoin (BTC) ve Tether (USDT) alarak IRIS işlem çiftinde alım işlemi gerçekleştirilebilir.

Bunlara ek olarak Binance’de sadece piyasa değerinden değil daha düşük değerden de satın alma emri vererek kullanıcılar istedikleri fiyattan satın alma işlemlerini gerçekleştirebilir. Bunun için Limit sekmesini kullanmanız ve almak istediğiniz miktar ile almak istediğiniz fiyatı girmeniz yeterli olacaktır.

Facebook Comments