Friday, February 23rd, 2024

İş Yatırım Şirket Raporu – Vakıfbank

Vakıfbank yılın son çeyreğinde TL 669mn solo net kar açıkladı. Söz konusu kar rakamı, piyasa beklentisi olan TL 701 mn ve bizim tahminimiz olan TL 722 mn’un hafif altında gerçekleşti. Açıklanan kar rakamı çeyreklik bazda %39 düşerken yıllık karın ise yıllık bazda %79 artmış olduğunu görüyoruz.

Bankanın yıllıklandırılmış çeyrekteki öz kaynak karlılık oranı bir önceki seviyesi olan %10’dan den %6’ya gerilerken, tüm yıl kümülatif öz kaynak karlılığı %12.6 olarak gerçekleşti. Tahminimiz ve gerçekleşen net rakamı arasındaki farkın önemli nedeni bankanın çeyrek içinde TL220mn’luk bir meblağı serbest karşılık gideri olarak yazmasından kaynaklanıyor. Bankanın swap fonlamasına göre son çeyrekte düzeltilmiş net faiz marjı 130 baz puan düşerek %2.2 ye gerilerken, tüm yıl marjı ise bir önceki yıla göre artış göstererek %3.7 oalrak gerçekleşti. Vakıfbank’ın takip oranı son üç ayda 25 baz puan yükselmesine rağmen, gerçekleşen net kredi risk maliyeti ise 172 baz puanda kaldı. Bunda kuvvetli seyreden tahsilat performansının önemli rolü bulunuyor. Net ücret ve komisyon gelirleri düzenleme ve güçlü baz etkisiyle çeyrekte gerilerken tüm yıl için de düşüş göstermiş durumda. Özellikle ikinci ve üçüncü çeyrek karlılığını olumsuz etkileyen açık pozisyonun kapanması nedeniyle banka bu çeyrekte kur farkı zararı yazmadı.

Vakıfbank 2021 bütçe beklentilerini paylaştı. Buna göre marjlar üzerindeki baskının devam etmesi öngörülürken, yıllık swaplara göre düzeltilmiş marjın 130 baz puan gerileyeceği öngörülüyor. Net ücret ve komisyon gelirlerinin yatay kalması beklenirken, faaliyet giderleri ise %15-20 aralığında artacak.Net risk maliyeti se 50 baz puan gerilemeyle 150 baz puan veya altında gerçekleşecek. Sonuçta banka 2021 yılında öz kaynak karlılığının yüksek tek haneli bir rakamda gerçekleşmesini bekliyor. Bu da yıllık karın düşüş göstermesi anlamına gelmekte. Beklentilerden düşük gelen dördüncü çeyrek karı ile 2021 beklentilerinin de zayıf olması nedeniyle sonuçlara piyasa tepkisinin olumsuz olabileceğini düşünüyoruz.

Dr. Bülent Şengönül

İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
Müdür | Araştırma

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

İş Yatırım

The post İş Yatırım Şirket Raporu – Vakıfbank appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments