Monday, February 26th, 2024

İş Yatırım Şirket Raporu – Yapı ve Kredi Bankası

2020 4.Ç Mali Tablo Analizi

YKB son çeyrekte TL 765mn solo net kar açıkladı

Banka, 2020’nin son çeyreğinde TL 765mn solo net kar açıkladı. Açıklanan bu kar rakamı bizim beklentimiz olan TL 752 mn ve piyasa beklentisi olan TL 777mn’a oldukça yakın bir gerçekleşme. Her ne kadar karşılık öncesi ana faaliyet gelir rakamları gücünü korusa da banka yönetimi özelikle faaliyet gelirlerinin güçlü durumundan yararlanarak kredi grupları için karşılık oranlarını güçlendirerek bir anlamda ileride gerçekleşebilecek olası aktif kalite baskılarını önceden muhafazakâr bicimde önlemini almış oldu. Özellikle rakip özel bankalar sene başından beri serbest karşılıklarını arttırarak bir anlamda çok daha muhafazakâr bir görüntü ortaya koymuşken serbest karşılık pratiği olmayan YKB bir anlamda bu çeyrekte rakiplerinden çok daha agresif karşılıklarını ayırarak bu arayı kapatmış oldu. Bankanın 2020 yılı içinde ayırdığı tedbir amaçlı karşılık giderlerinin hacmi böylece TL 4.2 milyarı aşmış gözüküyor. Marjlar swap maliyetlerine düzeltilmiş olarak yatay kalırken bunda çeyrekte zıplama gösteren TÜFEX menkul gelir etkisinin rolü çok önemli. Ücret ve komisyon gelirleri de çeyrekte yatay kalarak aslında faaliyet ve net karına olumlu destek vermeye devam etti. Bankanın seneyi %12 öz kaynak karlılığıyla kapattığını ve 2021 için orta-onlu hanelerde öz kaynak karlılığı hedeflediğini hatırlatalım. Düşüş göstermesi beklenen karşılık giderleri 2021 karının en önemli katalizörü olacak.

Son Çeyrekte Öne Çıkanlar

Marj çeyrek bazında yatay kaldı

Aslında artan fonlama ve swap maliyetleri net faiz marjını TÜFEX öncesi 100 baz puan aşağıya getirmesine rağmen TÜFEX menkul kıymetlerinden yeniden değerleme ile yazılan TL 2 milyar
üzerindeki gelir swaplara göre düzeltilmiş marjın çeyrekte yatay kalmasına sebep oldu Tüm yıl için hedeflenen 30 baz puanlık marj artış hedefine ulaşılırken özellikle bankanın hedeflediği alanlarda Pazar payını arttırması ve fonlama maliyetini daha da ucuzlatarak çeşitlendirmesi ileriye dönük marj gelişimini de olumlu etkileyecek.

Banka karşılık oranlarını yükseltmeye devam etti

Takibe atılan krediler bir miktar artmış olsa da YKB aslında ana faaliyet gelirlerindeki güçlü konumu kullanarak karşılık oranlarını arttırmaya devam etti. Bu çeyrekte risk maliyeti 308 baz puan olarak gerçekleşirken bir önceki çeyrekte bunun 180 baz puan olduğunu hatırlatalım. Ötelenen krediler hacmi TL 19 miyardan TL 14 milyara gerilerken bu portföyün %96’sının geri ödeme anlamında iyi bir performans gösterdiği hatırlatalım. Yönetim bu portföyün tamamı için sadece %1’nin takibe dönüşeceğini öngörüyor. Bu arada 90-180 gün esnemesine tabi olan kredilerin TL 1 milyar civarında olduğunu ve bu kredileri bankanın takip kredisi olarak izlediğini belirtelim. Bunlar için ayrılan karşılık toplamın %62’sine ulaşmış durumda. Banka çeyrekte her kredi grubu için karşılık oranlarını güçlendirerek bir anlamda önümüzdeki dönemlerdeki olası sıkıntıların önlemini önceden almış oldu. Aktif kalite konusundaki bu muhafazakâr duruşun 2021 karlılığını olumlu
etkileyeceğini öngörüyoruz.

Ücret ve komisyonlar son çeyrekte yatay kaldı

Çok kuvvetli bir üçüncü çeyrekten sonra bu güçlü baza göre ücret ev komisyon gelirlerinin yatay kalmasını da olumlu karşılıyoruz. Özellikle kredi büyümesinin yavaş seyrettiği bir dönemde bu kalemin güçlü kalması gelir sürdürebilirliği açısından çok olumlu. Faaliyet giderleri tüm yıl için %14 artarken aslında kur ve pandemi kaynaklı sebeplerin de giderleri yükselttiğinin altını çizmek gerekiyor. Bankanın sermaye yeterlilik oranları özellikle geçmiş ortalamalarına göre son derece iyi bir seviyede bulunmaya devam ediyor.

Değerleme üzerindeki etki ve görünüm

Sonuçlara piyasa tepkisinin nötr olacağını düşünüyoruz

Beklentilerle uyumlu gelen kara piyasa tepkisinin olumlu olacağını düşünüyoruz. Özellikle karşılık öncesi gelirlerdeki güçlü duruş ki burada banka sahipliğinin değişimiyle menkul kıymetlere daha fazla yatırım, daha karlı alanlarda büyüme gibi stratejilerin meyvelerini vermeye başladığını görüyoruz. Stratejik hedefler arasında bulunan aktif kalite görünümünü düzeltme konusunda da bankanın çok önemli mesafeler kat ettiğini gözlemliyoruz. 2021 normal koşular altında özellikle karşılık giderlerinin 2020’ye göre düşük seyredecek olması nedeniyle kuvvetli bir kar büyüme yılı olacaktır.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

İş Yatırım

The post İş Yatırım Şirket Raporu – Yapı ve Kredi Bankası appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments